תאונת עבודה לעצמאים

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

תוכן עיניינים:

על פי סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי, תאונת עבודה לעצמאים מוגדרת ככזאת כאשר אירעה תוך כדי העבודה, עקב העבודה וכן במקרים שבהם התאונה התרחשה כאשר העובד היה בדרך לעבודה או בדרך מהעבודה למקום כזה או אחר.

כאשר מדברים על תאונת עבודה לעצמאים, חובה להוכיח כי התאונה התרחשה תוך כדי עיסוקו של העצמאי, ותוך כדי העיסוק במשלח ידו, כלומר בסוג עבודתו. במקרים רבים, עובדים עצמאים כלל לא מודעים לזכויות שלהם בביטוח תאונות העבודה של ביטוח לאומי ושל הפוליסות הפרטיות. בפועל, אי-הידיעה של העובדים מובילה אותם בכלל לא לדווח על תאונות הנגרמות להם. מה התוצאה? הפסד ופספוס של זכויותיכם כעובדים עצמאים הזכאים לאי-אלו הטבות, דמי פגיעה ועוד.

זכאות דמי פגיעה של עובד עצמאיתאונת עבודה לעצמאים מוגדרת ככזאת כאשר אירעה תוך כדי העבודה, עקב העבודה וכן במקרים שבהם התאונה התרחשה כאשר העובד היה בדרך לעבודה

ככלל, עובד עצמאי אשר נפגע בתאונת עבודה זכאי לקבל את דמי הפגיעה המגיעים לו עד 90 ימים מיום תאונת העבודה. בנוסף לכך ובהתאם למידת חומרת הפגיעה, עובדים עצמאים יהיו זכאים לטיפולים רפואיים בחינם, כמו גם חלילה אשפוז במקרה הצורך.

חשוב לדעת כי לפי סעיף 77 א לחוק ביטוח לאומי, נקבע כי עובד עצמאי זכאי לדמי פגיעה רק במקרים שבהם היה רשום כעובד עצמאי ברשויות המס ובגוף ביטוח לאומי. אם חלילה יש צורך בכך, רשאי העובד העצמאי לתבוע גם תביעה לנכות. בהתאם לרמת הפגיעה ואחוזי הנכות הנקבעים על ידי ועדה רפואית, במקרה של נכות, העובד העצמאי יהיה זכאי לקצבה חודשית או לתשלום חד פעמי הניתן לו בפעם אחת בלבד.

מה יקרה אם ביטוח לאומי ידחה את התביעה?

אם הגשתם תביעת תאונת עבודה לעצמאי ונדחיתם על ידי ביטוח לאומי, חשוב לדעת שיש מה לעשות עם זה ויש למי לפנות. ההמלצה היא לקבל את הסיוע של עורך דין תאונות עבודה לעצמאים, מה שניתן למצוא בימינו בקלות ברשת האינטרנט, במדיות החברתיות וכולי.

שימו לב, את התביעה המחודשת אתם תצטרכו להגיש תוך שנה מהמועד בו התקבל הסירוב מביטוח לאומי. במקרים מסוימים, אפשר לערער על החלטת הוועדה הרפואית תוך 60 ימים ממועד קבלת הסירוב מהביטוח הלאומי. בין אם תחליטו לעשות זאת בצורה זו או אחרת, יהיה חשוב לקבל סיוע משפטי מאת עורך דין תאונות עבודה של עצמאים.

רכישת ביטוח בריאות המכסה תאונות עבודהכאשר מדברים על תאונת עבודה לעצמאים, חובה להוכיח כי התאונה התרחשה תוך כדי עיסוקו של העצמאי, ותוך כדי העיסוק במשלח ידו, כלומר בסוג עבודתו

ישנם סוגים רבים של ביטוחי בריאות המכסים תאונות עבודה. ולמרות שעובדים בישראל מכוסים בביטוח לאומי, חלק נכבד מהאנשים בוחרים לשלם על הרחבות של ביטוחי בריאות דרך חברות ביטוח פרטיות. בתוך כך, סוג הביטוח שתבחרו יהיה תלוי בצרכים הספציפיים שלכם ובכמה כסף אתם רוצים להוציא מדי חודש על הפוליסה.

ביטוח בריאות יכול להיות תהליך מבלבל, במיוחד כאשר אתם מחפשים פוליסה המכסה תאונות עבודה לעצמאים. כדי להבין איזו פוליסת ביטוח מתאימה לכם, יהיה חשוב להעריך לעומק את רמות הסיכון וסוגי הסיכונים שאתם חשופים אליהם במהלך שגרתכם. אם אין סכנות ספציפיות שאתם חשופים אליהן במהלך היום שלכם, אפשר לרכוש פוליסות ביטוח בריאות כלליות-גנריות הכוללות תאונת עבודה לעצמאי.

מהו אובדן כושר עבודה ומה חשוב לדעת?

אובדן כושר עבודה הוא כאשר עובד אינו מסוגל לבצע את העבודה אליה התקבל לעבוד. זה יכול לקרות בגלל פציעה או מחלה ומקרים אלו הם בעיה רצינית עבור מעסיקים. עם זאת, תאונת עבודה לעצמאי מוגדרת מעט אחרת. העצמאי לא התקבל למקום העבודה, שכן הוא עצמאי, מה שאומר שאובדן כושר העבודה נקבע על פי היכולת או אי-היכולת של העצמאי לחזור לעבודתו.

ככל שאנו מתבגרים, כושר העבודה שלנו מתחיל לרדת. זהו תהליך טבעי שהוא בלתי נמנע ואין דרך לעצור אותו. אבל כאשר מדובר על תאונת עבודה לעצמאי, זהו לא תהליך טבעי בד"כ, מה שיצריך סיוע לא רק רפואי, אלא גם בירוקרטי ומשפטי. לרוב, עורך דין המתמחה בתאונות עבודה יכול לעזור למצוא את דרך הפעולה הטובה ביותר עבור המקרה שלכם.

כאשר מדברים על תאונת עבודה, במה יכול לסייע עורך דין?עורך דין המתמחה בתאונות עבודה לעצמאים עשויה להיות מורכבת למדי, ככה שכדאי לוודא שיש לכם הבנה טובה של מערכת המשפט ולמה לצפות מעורך הדין שלכם

עורך דין תאונת עבודה לעצמאי יכול לעזור לכם במספר דברים, כולל ייעוץ לגבי מה שצריך לעשות אם תאונת העבודה גורמת לפציעה שמונעת ממכם לעבוד לתקופה מסוימת. כמו כן, עורך דין תאונות עבודה מספק גם סיוע בהחזרת שכר אובדן עקב תאונת העבודה. בתוך כך, במקרים של חלילה נכות, עורך הדין יסייע לכם לקבוע את אחוזי הנכות מול הביטוח הלאומי ולדרוש את הזכויות המגיעות לכם בחוק.

עורך דין יכול לעזור במגוון רחב של סוגיות משפטיות, כגון: קבלת פיצויים על פציעותיכם, הגשת תביעה נגד החברה שגרמה לפציעתכם, עזרה בניהול משא ומתן עם חברת הביטוח כדי לקבל תשלום לפי מה שמגיע על פי חוק, ייצוג בבית המשפט במידת הצורך ועוד.

טיפים למציאת עורך דין המתמחה בתאונות עבודה

מציאת עורך דין המתמחה בתאונות עבודה לעצמאים עשויה להיות מורכבת למדי, ככה שכדאי לוודא שיש לכם הבנה טובה של מערכת המשפט ולמה לצפות מעורך הדין שלכם. זאת, לפני שאתם מתחילים לחפש אחד כזה. כדי להתמצא טוב יותר בתחום, אתם יכולים לשאול בסביבה שלכם להמלצות, לחפש באינטרנט, לבדוק במדיות החברתיות ועוד.

ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון כאשר מחפשים עורך דין המתמחה בתאונות עבודה. אך חשוב מכל, כדאי לחפש עורך דין בעל ניסיון בתאונות עבודה ובעל מוניטין טוב. עורכי דין המתמחים בתיקי תאונות עבודה הם בדרך כלל יקרים יותר מעורכי דין שאין להם את ההתמחות זו, אך העלות משתלמת כי יש להם יותר ניסיון ויודעים לטפל בתיקים מורכבים. ובחיפוש אחר עורך דין, כדאי לקחת בחשבון גם את מיקומו של משרד עורכי הדין. משרדי עורכי דין מסוימים עשויים להיות ממוקמים רחוק ממקום מגוריכם, מה שעלול להיות לא נוח אם תזדקקו לשירותיהם לעתים קרובות.

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

עו״ד דוידוף-יעקובי

עו״ד דוידוף-יעקובי

מומחית לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.
מנהלת ומייסדת המרכז לזכויות רפואיות בישראל.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!