תאונת עבודה ביטוח לאומי 12 יום

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

תאונת עבודה ביטוח לאומי 12 יוםלפי חוק ביטוח נפגעי עבודה, מקנה הביטוח הלאומי דמי פגיעה עבור תאונת עבודה, זאת הן עבור שכירים והן עבור עצמאים. בתחילה, נחקק החוק לשכירים, זאת היה בשנת 1954, ובשנת 1957 התעדכן גם עבור עצמאים. חוק זה מקנה כאמור דמי פגיעה עבור מי שאירע לו אירוע פגיעה בעבודה, הווה אומר בזמן עבודה, בדרך לעבודה או בדרך מהעבודה. זכות זו מאפשרת למבוטח ביטוח לאומי זכאות לגמלאות שונות, אותן יוכל לגבות לאחר הגשות תביעות מתאימות ואישור הביטוח הלאומי למתן דמי הביטוח. חילוק קטגוריות תאונת עבודה ביטוח לאומי 12 יום נבדק נתון זה בדיוק, כלומר האם המבוטח שהה בחופש מחלה יותר או פחות מ-12 יום, ובין היתר זהו הפרמטר לבדיקת דמי הפגיעה.

מהי פגיעה בעבודה אשר מקנה דמי פגיעה?

פגיעה בעבודה נחשבת לכזו עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע. ככל שאחד מאלו אכן התקיימו, יוכל לזכות המבוטח לדמי פגיעה. תחילה לעניין תאונה בעבודה, מדובר בתאונה שאירעה תוך כדי עבודה, בדרך לעבודה, או בדרך מהעבודה חזרה הביתה. וכן, תאונה שנגמרמה עקב ביצוע העבודה, בין אם אצל ארגון גדול, מעסיק או מי מטעמו, וכיוצא בזה. בעבור עובד עצמאי, תאונת עבודה תיחשב לכזו שהתרחשה תוך כדי ביצוע עיסוק משלח ידו, עקב עיסוקו, בדרך אל העבודה או ממנה הביתה, כאמור. 

באשר למחלת מקצוע, זוהי  מחלה אשר נקבעה ככזו לפי התקנות. כלומר, פגיעה שאירעה למבוטח עקב עבודתו השוטפות ותחת הוראות וסייגי החוק. לפי תקנות החוק, עובד אשר והעובד חלה במחלת מקצוע עקב עבודתו, בין אם אצל מעסיקו או אצל מטעמו, יחשב הדבר לתאונה עבודה. ואילו עבור עובד עצמאי, תיחשב תאונת עבודה לכזו שהתרחשה עקב עיסוקו במשלח ידו במהלך העסקים הרגיל. אפשרות נוספת לזכאות למחלת מקצוע היא במקרה בו עובד חלה במחלה שאיננה מופיעה בתקנות ברשימת מחלות המקצוע, אך עם זאת, לפי חוות דעת מומחים, קיים קשר סיבתי בין מחלת המקצוע לבין העבודה השוטפת שבוצעה על ידי המבוטח.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מהם סוגי הגמלאות להם יהא מבוטח זכאי?

פירוט הגמלאות בהן יכול מבוטח לזכות הן כמה במספר. הביטוח הלאומי בוחן את התביעות שהוגשו, ועל פי הנתונים שלפניו בהתאמה לדין, מאפשר תשלום גמלאות אלו למבוטחים שעמדו בכך. 

סוג הגמלאות הראשון האפשרי הוא קבלת דמי פגיעה. זהו תשלום יומי לעובד אשר נפגע במהלך ביצוע עבודה, ואשר נעדר במשך תקופה בת יותר מיומיים, אך לא יותר מ-91 ימים. כאן, לפי החוק, נקבעת הזכאות על סמך "תעודת אי כושר לנפגע בעבודה". תעודה זו יש להשיג על ידי הרופא המטפל בבית החולים. כאן יצויין, כי החל משנת 1997, התשלום לשכירים עבור תשעת ימי הפגיעה הראשונים נעשה על חשבון המעסיק, ואילו לעצמאים איננו בר תשלום. בשנת 2005 עלה מניין ימים זה מתשעה ל-12. כלומר, אירוע תאונת עבודה ביטוח לאומי 12 יום איננו מאפשר למבוטח הגשת תביעה, שכן אם המבוטח הוא שכיר- המעסיק משלם. ואילו אם עצמאי- אין מקבל תשלום כלל. גמלה זו משולמת באופן חד פעמי לאחר אישור התביעה.

גמלאות נוספות אפשריות לקבלה הן גמלאות נכות. גמלאות הנכות מתחלקות לכמה אפשרויות. הראשונה בהן היא גמלת נכות מעבודה. גמלת נכות מעבודה משולמת למי אשר נפגע במהלך עבודתו, וכן אשר אישרה ועדה רפואית את נכותו בנתון של 9 אחוזים לכל הפחות. נכות זו יכול שתתקבל באופן זמני (קצבת נכות זמנית), ויכול שתקבע כיציבה וקבועה (קצבת נכות קבועה). קצבת הנכות הזמנית מתקבלת כאשר לא ידוע מה יהיה מצב המטופל בעתיד, הקרוב או הרחוק. קצבת נכות קבועה תתקבל כאשר מצב המטופל יציב וידוע עתידו. גמלה זו משולמת בכמה אופנים. עבור מי שנכותו בת 9-19 אחוזים- משולמת באמצעות מענק חד-פעמי; עבור מי שנכותו בת 20 אחוזים ויותר- משולמת כקצבה חודשית.

גמלה נוספת אפשרית לקבלה היא גמלת התלויים המשתלמת באמצעות קצבת תלויים. זו תשולם לשאיריו (יורשיו) של מבוטח אשר נהרג בעקבות פגיעה בעבודה, למי אשר היו תלויים בו בפרנסתו בזמן שבו נהרג. ישנה גם קצבה המשתלמת לאלמנה צעירה בטווח הגילים 40-50, ושאין לה ילדים. כמו כן ישנם גם הוצאות ריפוי, הכוללות ימי אשפוז ושיקום רפואי, אשר משתלמות לנפגעים לו על ידי קופות החולים. קופות החולים מקבלות כמובן את התשלום מהמוסד לביטוח לאומי.

ואחרון, קביעת דרגת נכות, הנקבעת לפי אחוז הנכות הרפואית אשר מקנה גם היא קבלת קצבה מסוימת. גובה תשלום קצבה זו נקבעת לפי שכרו של המבוטח ברבע השנה שקדמה לפגיעה, בסך של כ-75 אחוזים מכך. אגב, מתוך קצבה זו נגזרת למעשה קצבת התלויים, שכן מכאן מושגת ההבנה כמה השתכר המבוטח טרם הפגיעה.

בנוסף, זכאי מבוטח לשיקום מקצועי עבור נפגע עבודה. התנאי הוא כי נקבעה למבוטח דרגת נכות בת 10 אחוזים לפחות, וכן תנאי כי אינו מסוגל לחזור לעבודתו הקודמת או לעבוד בעבודה אחרת. זכאויות נוספות נגישות הן סיוע כספי בהתאם לחוק ולתקנות כמו סיוע בדיור, שיקום כלכלי, סיוע ברכישת רכב ועוד. כמובן שאלו האחרונים ניתנים בדרגת נכות גבוהה יחסית, החל מ-20 אחוזים ויותר, ולפי החלטתו של המוסד לביטוח לאומי.

ככל שקרה בגזרתך אירוע פגיעה בעבודה עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע, דע כי אתה רשאי לקבל תשלום קצבאות מסוימות, ואף כספים רבים. פרט לכך, קבלת אחוזי נכות אשר יאפשרו לך להתנהל טוב יותר לאחר הפגיעה שחווית. על מנת להבין מעט יותר על התנהלות התביעות ותשלום הקצבאות מול הביטוח הלאומי, צור עימנו קשר ונשמח לסייע. חשוב לציין שכל אירוע הוא לגופו, שונה ממשנהו, ויש לבדוק הדברים בעיון ובאופן ספציפי.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!