זכויות עובדים חולי סרקואידוזיס

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית כרונית, שמערבת את הריאות, אולם עלולה לפגוע בין היתר באברים כמו כבד, בלוטות לימפה, מערכת עצבים ועור.

המחלה הינה אופיינית למחלה אוטואימונית בכך שמערכת החיסון של החולה, שאמורה לשמור מפני זיהומים וחיידקים, משתבשת, ואף תוקפת את הגוף עצמו. המחלה גורמת ליצירת מבני רקמות של תאים דלקתיים המכונים 'גרנולומות'. גורמי המחלה הם בעיקר גנטיים, והיא מתפתחת בעיקר לאחר שהגוף נחשף לחיידקים או וירוסים. נשים חולות במחלה יותר מגברים. הגיל הממוצע של החולים הוא בין 20 ל- 40.

זיהוי המחלה נעשה על ידי צילומי חזה, בדיקות הדמיה, בדיקות דם, תיפקודי ריאות, בדיקות עיניים, ביופסיה וכיוצא בזה. במידה והמחלה פרצה בעת העבודה, על החולה להפסיק עבודתו/ה מיד כדי לא להיחשף לוירוסים או חיידקים שיכולים לעורר את המחלה עוד יותר.

המחלה היא דלקתית ומתפתחת באופן איטי, גורמת לעייפות, לקוצר נשימה, לבעיות במפרקים, לפגיעה בייצור של ויטמין D, לחום, לנפיחות בבלוטות הלימפה, לשיעול ממושך, לכאבים, לטשטוש ראיה, וכולי. לכן, בשל כל הסיבות הללו יהיה קשה לחולים בה לתפקד במהלך תקין של עבודה רציפה ולכן יגיעו לחולים זכויות מהמדינה.

הטיפול במחלה הוא בעיקר למניעה של סיבוכים ודיכוי הדלקת באמצעות מתן סטרואידים ונוגדי דלקת אחרים, וכן תרופות שמדכאות את מערכת החיסון.

זכויות והטבות לעובדים שחלו בסרקואידוזיס

מי שאיבד את יכולת העבודה שלו ואת כושרו לעבוד יגיש לביטוח לאומי בקשה להכיר במחלתו, ויוזמן לוועדה רפואית שתיקבע לו אחוזי נכות. אדם שגילו מעל 18 שנים, ואיבד לפחות 50% מכושר עבודתו/השתכרותו כתוצאה מהמחלה, יקבל קצבת נכות כללית מביטוח לאומי בתנאי שנקבעו לו לפחות 60% נכות רפואית. לעקרת בית שלא מסוגלת לתפקד בגלל המחלה, נדרשים לפחות 50% נכות רפואית כדי לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי.

החולים מוכרים גם כחולים שיקומיים ויקבלו גם שירותי שיקום לפי הצורך, טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים בבית במקרה של ריתוק, והנחות ברכישת תרופות. חולים שמוגבלים בהתניידותם, ויש להם אחוזי נכות בניידות, יקבלו גם גמלת ניידות, הכוללת קצבה או הלוואות עבור רכישת רכב, פטור ממס ברכישת רכב, קצבה חודשית לאחזקת הרכב, וכן תו חניה לנכים, והנחות בתחבורה ציבורית.

קצבת שירותים מיוחדים יקבל כל מי שיזדקק לעזרת הזולת בפעילות השגרה היומיומית, ונקבעה לו נכות של 60% ומעלה, או במקרה שיש לו נכות רפואית של 75% ומעלה ולא משולמת לו קצבת נכות. קצבת שירותים מיוחדים מקבל אדם שחלה במחלה, וגילו הוא מעל 18 שנים, ועד לגיל פרישה. מדובר במצב בו המחלה מגבילה את החולה והוא נזקק לטיפול ולעזרת הזולת בביצוע פעולות בסיסיות.

הקצבה מאפשרת עזרה כלכלית לנכים שיוכלו לשלם עבור עזרה בבית. הסכום של הקצבה תלוי במצב שבו נמצא הנכה ובתלותו בזולת. החולים יקבלו גם זכות להעסיק עובד זר בעת הצורך. קצבת סיעוד ניתנת לקשישים שעברו את גיל הפרישה, כאשר המחלה מדרדרת אותם עד כדי היווצרות מחלה ממאירה, קושי בנשימה וכולי, והם אינם מסוגלים לבצע פעולות יום יום.

באמצעות קצבת סיעוד יקבלו החולים מספר שעות של טיפול שבועי שינתן באמצעות שירותי עזרה פיזית בפועל. כמו כן, חולים במחלה יקבלו פטור מתשלומי מיסים, במקרה שתיקבע להם בין היתר נכות של 90% ומעלה, ובני זוג יקבלו נקודות זיכוי במס הכנסה.

זכויות נוספות של חולים במחלה כוללות הנחות במס רכישה ובתשלומים למינהל מקרקעי ישראל, הנחות בארנונה, וכן הטבות בדיור כמו סיוע בשכר דירה, בהתאמת תנאים למוגבלים ניידות, וכן הלאה. כמו כן, החולים  זכאים  לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי, וכן הנחות בחשבונות חשמל, מים, וטלפון באחוזי נכות מסויימים.

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן