זכויות רפואיות של תלמידים – דעו את זכויותיכם וזכויות ילדיכם

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

הציפייה של הורה היא שהילד שלו יהיה מוגן מכל משמר במוסד החינוכי אליו הוא משתייך, מה שמקבל חשיבות מכרעת אפילו יותרזכויות רפואיות של תלמידים מאשר קבלת הידע וההשכלה. מצב בו הילד נפגע, בין אם באשמת המוסד החינוכי ובין אם לא, הוא בבחינת סיוט שהופך למציאות עבור לא מעט הורים מדי שנה.

רבים אינם מודעים לכך, אבל תלמידים שנפגעו במסגרת השהות במוסד החינוכי עשויים להיות זכאים לרשימה די גדולה של זכויות רפואיות וכספיות. המאמר הבא ינסה לעשות לכם קצת סדר בבלאגן.

תלמידים מבוטחים בביטוח תאונות אישיות

הזכות העיקרית הרלוונטית לפגיעות תלמידים היא ביטוח תאונות אישיות, המיועד לכסות נזקים גופניים שנגרמו לתלמידים מתאותה שהתרחשה בשטח מדינת ישראל, בכל ימות השנה ובכל שעה, גם אם אין לה קשר ישיר למוסד החינוכי בו התלמיד שוהה. במסגרת הביטוח התלמיד הנפגע ובני משפחתו עשויים לקבל פיצויים נכבדים במקרי פגיעות חמורות:

  • מוות עקב תאונה, חלילה
  • נכות – מלאה, קבועה, חלקית וקבועה או זמנית, בהנחה שתקופת הנכות תהיה בעת 55 ימים ומעלה
  • החזר עבור ההוצאות הרפואיות שאינן נכללות במסגרת חוק ביטוח הבריאות הממלכתי
  • הוצאות חילוץ בנפגעים במצבי חירום
  • תאונות אישיות ותאונות דרכים בחו"ל, בתנאי שהתרחשו במהלך שהות במדינה זרה מטעם המוסד החינוכי, משרד החינוך או הרשות המקומית

ישנו תרחיש בו גם ההורה או בן משפחה אחר של התלמיד נכלל במסגרת הביטוח: כאשר הוא משתתף בפעילות רשמית של המוסד החינוכי ללא קבלת שכר, למשל במסגרת של מלווה או משגיח (יציאה לטיולים, פעילויות בין ספריות, פעילויות תרבות וכדומה). לצורך קבלת הפיצוי נדרש שהפגיעה תהיה קשורה לסוג הפעילות ונובעת ממנה.

את הביטוח מספקת בפועל הרשות המקומית אשר אליה משתייך הילד, וזאת כאשר הוא נמצא באחד מהמוסדות של חינוך חינם הפועלים בתחומיה. מיותר אולי לציין שמי שנושא ברוב הנטל הכלכלי בפועל הם ההורים, מהם נגבה התשלום עבור ביטוח תאונות אישיות כחלק מתשלומי ההורים אותם הגדיר משרד החינוך.

לא רק ביטוח, עוד זכויות רפואיות מגיעות לתלמיד הישראלי

לצד ביטוח התאונות האישיות, אליו התייחסנו בהרחבה, ישנן זכויות רפואיות אחרות שעשויות להיות רלוונטיות במקרי פגיעה של תלמידים. משרד החינוך מכסה, במסגרת ביטוח צד ג', את החבות שלו כלפי תלמידים במקרה בו מוגשת תביעה על ידי התלמידים או משפחותיהם כלפי צדדים שלישיים בתוך מוסד הלימודים (כל עוד לא מדובר בפגם במתקנים, במבנים או בחצרים שאינם בחזקת משרד החינוך) או במהלך פעילות רשמית שלו.

תלמידי מערכת החינוך שנגרם להם נזק במהלך תאונה עשויים בהמשך לכך להיות זכאים להשתתפות בהוצאות עבור טיפולי השיניים, אם יש בהם צורך. ביטוחים חשובים אחרים הם ביטוח משלחות לחו"ל וביטוח מתנדבים: החל מהתלמידים ועד ההורים והמורים.

כיצד, אם כן, מפעילים את הביטוח?

ביטוח תאונות אישיות אמור להיות מופעל בכל מקרה של פגיעה בתלמיד, על פי הנסיבות שתוארו מעלה. השלב המרכזי הראשון הוא דיווח על עצם הפגיעה, אותו יש לבצע מנהל המוסד החינוכי (כולל מנהלת גן או גננת, במקרים שהילד משתייך לגן). אם מדובר בפגיעה חמורה במיוחד, או כזו שנגרמה עקב מפגע בטיחות מסוכן, יש חובה בדיווח נוסף לאחראי הבטיחות במחוז בו נמצא המוסד החינוכי או למנהל המחוז.

חשוב לציין שחובת הדיווח של המוסד החינוכי אינה נדרשת במקרים בהם הפגיעה היא בפעילות שאינה רשמית המתרחשת במוסד, וכך גם תאונות המתרחשות בדרך של התלמיד למוסד החינוכי, בדרך ממנו או לאחר תום יום הלימודים.

לקריאה נוספת:
תאונות תלמידים – נוהלי פעולה, הסדרים וביטוח – פורטל הורים, משרד החינוך
תלמידים נפגעי תאונות – המחלקה לביטוח – משרד החינוך

 

אולי יעניין אותך גם:

מהי גמלת ניידות ומהם תנאי הזכאות לקבלתה?

תאונת עבודה בהבאת הילד לגן

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן