הליכי פיטורין בעת פגיעה בעבודה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

על פי חוק פיצויי פיטורין, אדם אשר פוטר מעבודתו יהיה זכאי לפיצויים בגין הפיטורין. זכאות זו ניתנת לאחר תנאי של עבודה במשך שנה אחת אצל המעביד.

כמו כן, החוק קובע מס' סיטואציות אשר התפטרות של העובד תזכה את העובד בפיצויי פיטורין למרות היות הפיטורין מעשה אקטיבי של העובד. כלומר התפטרות עקב מעבר מקום מגורים או הרעה בתנאי העבודה יכולה לזכות בפיצויי פיטורין.

התפטרות עקב מצב בריאותי

על פי ס' 6 לחוק פיצויי פיטורין, עובד אשר התפטר עקב מצבו הבריאותי, ולאור הממצאים הרפואיים ותנאי העבודה הייתה סיבה מוצדקת להתפטרות-ניתן לראות את ההתפטרות כפיטורים לשם זכאות בפיצויים. אך אם המעביד אינו מסכים לשלם את הפיצויים, העובד זכאי לפנות לבית הדין לעבודה בתביעה תשלום, אל נטל הראיה הינו על התובע.

כלומר, על העובד להוכיח באמצעות מסמכים רפואיים וראיות נוספות כי תנאי העבודה יחד עם מצבו הבריאותי אינם מאפשרים את המשך העסקתו. מעבר לכך, על העובד להוכיח כי אכן חל קשר סיבתי הדוק בין מצבו הבריאותי לבין ההתפטרות ולא עקב סיבה אחרת.

פיטורין ופגיעה בעבודה

לא אחת, ולמרבה הצער לעיתים קרובות, עובדים שונים נפגעים מדי יום עקב פגיעות שונות בעבודה. הפגיעות יכולות להיות עקב תאונת עבודה שאירעה באופן פתאומי, או אף מהתפרצות מחלה שאירעה עקב היחשפות בעבודה שגרמה להתפרצותה.

עובד אשר נפגע מן העבודה זכאי לקבל פיצויים שונים מן המוסד לביטוח לאומי, תשלום דמי פגיעה ואף קצבה זמנית או קבועה במידה ונגרמה נכות עקב העבודה. אך על אף זכויות אלו-אין מגבלה חוקית על מעביד לפטר את עובדו עקב מחלה-אף אם זאת מחלה שנוצרה עקב תאונה.

חשוב לדעת שלמרות חוסר המגבלה לאי פיטורין של עובד עקב מחלה באופן כללי, חופש זה מוגבל לחובת תום הלב הכללית. על פי קביעת הפסיקה ע"ע 383/07 נקבע כי חובה על מעביד לאפשר לעובד למצות את תקופת המחלה בטרם ייכנסו הפיטורים לתוקפם. כך למעשה על פי החוק אסור לפטר עובד בזמן המחלה אף אם זו תאונת עבודה.

אך לאחר מעבר ימי המחלה-רשאי המעביד לפטר את העובד. כמו כן חשוב לציין כי המעביד יכול אף להודיע לעובד על פיטוריו גם בזמן תקופת המחלה בכפוף למציאת מקום עבודה חלופי. אם אכן הפיטורים היו כדין, יש לשים לב כי על פי תקנה 10 לתקנות פיצויי פיטורים נקבע כי הפסקה מחמת תאונת שזכאי העובד לקבל תשלום ממנה מכוח היותו עובד שלא תעלה על 30 יום שנת העבודה, תוכל לבוא בספירה לקביעת סכום הפיצויים.

זכויות עובד בהיעדרות עקב תאונת עבודה

חשוב לדעת שהיעדרות עקב תאונת עבודה, לא מנתקת את יחסי העובד מעביד. אבל הזכויות הנלוות אל העובד בתקופה זו הינם חלקיות בלבד. כלומר, לעניין חישוב ימי מחלה-שבה העובד קיבל דמי פגיעה מן המוסד לביטוח לאומי אינה צוברת ימי מחלה.

כמו כן אורך החופשה השנתית המגיעה לעובד לא תיספר לצורך הזכאות מכיוון שאורכה נגזר באופן ישיר ממספר ימי העבודה שאכן מומשו אצל העובד (ולא בזמן המחלה). כך גם לא תובא חישוב דמי הבראה לאותה תקופה. מעביד זכאי לפטר את העובד מכמעט כל סיבה שהיא, כולל מחלה שאף אירעה עקב העבודה.

עם זאת כפוף המעביד לתנאים שונים וביניהם איסור פיטורין של העובד בזמן ימי מחלתו. כמו כן בזמן תקופת ההיעדרות זכאי העובד לזכויות סוציאליות באופן חלקי.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!