האם סרטן במיתרי הקול מוכר כמחלת מקצוע? – מקרה ספי ריבלין

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

לפני שנים ספורות נתבשרנו כי ספי ריבלין, דמות צבעונית וידועה בתחום הבידור בארץ, מגדולי וחלוצי הקומדיה בארץ, לקה בסרטן במיתרי הקול. מחלתו של ריבלין אילצה אותו להפסיק באופן מוחלט להופיע מול קהל ולעשות שימוש בקולו, והוא החל בטיפולים וניתוחים בארץ ובחו"ל.

בשנת 2009 פנה ריבלין למוסד לביטוח לאומי על מנת שזה יכיר במחלתו כ"מחלת מקצוע". טענתו העיקרית של ריבלין הינה כי השימוש התכוף והמוגבר אשר עשה במיתרי קולו לאורך שנות עבודתיו כשחקן וכבדרן הן שגרמו להתפתחות המחלה.

המוסד לביטוח לאומי דחה את טענתו של הנ"ל וקבע כי לא ניתן להוכיח קשר סיבתי בין עבודתו של ריבלין לבין התפרצות המחלה. כמו הן הצביע המוסד לביטוח לאומי על גורמים סיכון נוספים אשר יכלו לגרום או להשפיע על המחלה כגון עישון.

התיק הגיע לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (ב"ל 5958/07) שם מינה בית הדין מומחה רפואי מתחום האף, אוזן, גרון על מנת שיחווה דעתו על שאלת הקשר הסיבתי בין המחלה לבין עבודתו של הבדרן. ד"ר ראובן בן טובים, המומחה הרפואי הממונה קבע כי הגורם הישיר והדומיננטי אשר גרם לצרידות שהופיע בגרונו של ריבלין הינה ה-VOIC ABUSE, היינו, שימוש מוגבר במיתרי הקול אשר נצפה לאורך 15 שנות עבודתו של ריבלין. ב

מהלך שנות המעקב נמצא קשר ישיר בין השימוש בקול ככלי עבודה מחד ובין הופעת הצרידות מאידך. במעקב אף ניתן להבחין כי בזמנים בהם לא עסק ריבלין בעבודה שוטפת נצפתה רגרסיה עד היעלמות של הצרידות והבצקות במיתרי הקול אל מול ימי עבודה צפופים ורבים בהם חזרו הממצאים הקליניים שהביאו לבסוף בשנת 2006 להופעת צרידות קשה ובביופסיה התגלה הגידול הממאיר.

בהתייחסו לטענת המוסד לביטוח לאומי העובדה שריבלין היה מעשן כבד במשך שנים רבות טרם גילוי המחלה, קבע ד"ר בן טובים כי עישון הוא אכן גורם שכיח להתהוות סרטן במיתרי הקול אך ריבלין חדל מעישון כעשור לפני גילוי המחלה ואין זה אופייני לתהליך התפתחות המחלה וזמן הופעת הממצאים הרפואיים. המומחה קובע כי כי עישון הינו גורם סיכון משנה ובלתי ישיר אך הגורם הישיר והמותה הוא ה-VOICE ABUSE.

על יסוד חוות דעתו החד משמעית של הרופא המומחה החליט בית הדין לקבל את תביעתו של ריבלין והכיר במחלתו כב"מחלת מקצוע". כן פסק בית הדין כי על המוסד לביטוח לאומי לשלם לריבלין 2,000 ש"ח הוצאות משפט.

ראו גם:

החלטת בית משפט: כבאי יוכר כנפגע עבודה לאחר שחלה בסרטן

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן