פריצת דיסק כתאונת עבודה – מקרה יוסך עובדיה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

מדובר בערעור אשר הוגש לבית הדין הארצי לעבודה בעניין הכרה פריצת דיסק כתאונת עבודה בגב כ"תאונת עבודה". בית הדין האזורי קיבל את התביעה בערכאה הראשונה והכיר במחלה כמחלת מקצוע על פי יישום תורת מיקרוטראומה. על החלטה זו של בית הדין הגיש המוסד לביטוח לאומי ערעור זה (עב"ל 338/96) .

זהו סיפורו של עובדיה, אשר עבד במשך 17 שנה בחנות הירקות של אביו. עבודתו בחנות כללה הרמה של משאות כבדים, בעיקר ארגזים, לבד או עם עובד נוסף. עובדיה התלונן מספר רב של פעמים על כאבי גב והוא הופנה לטיפול אורטופדי. השאלה אשר עמדה בפני בית הדין בערעור זה היא האם ליישם את תורת המיקרוטראומה במקרה זה וכן במקרים רבים של מבוטחים הסובלים ממחלות גב וכאבי גב כתוצאה מעבודתם.

מחלת גב אינה מוכרת כ"מחלת מקצוע" על פי חוק הביטוח הלאומי. במדינות המערב פותחו שתי שיטות להגדרת מחלות מקצוע כ"פגיעות בעבודה". השיטה האחת היא על ידי יצירת "רשימה סגורה" שהורכבה על ידי המחוקק ובה מצוינות מחלות ולצידן מונה המחוקק את סוג העובדים שלגביהם נחשבות מחלות אלו למחלות מקצוע.

השיטה השנייה הינה שיטת ה"קשר הסיבתי" על פיה ייבחן האם קיים קשר סיבתי בין עבודתו של המבוטח לבין המחלה שנגרמה. המחוקק הישראלי בחר את שיטת ה"רשימה הסגורה" אשר מופיעה בחלק ב' לתוספת השנייה של תקנות הביטוח הלאומי. התוספת מפרטת רשימה של מחלות מקצוע. מחלת גב אינה מופיעה ברשימה זו.

עולה השאלה מה דינן של מחלות אשר אינן מופיעות ברשימת מחלות המקצוע אולם קיים קשר סיבתי כלשהו בין הופעתן לבין עבודתו של המבוטח? במקרים אלו, עונה בית הדין, ניתן ליישם את תורת המיקרוטראומה אשר דרכה ניתן להכיר ב"תאונה" לא רק בפגיעה חד פעמית אלא גם בצירוף של פגיעות שכל אחת מהן היא בעלת אופי "תאונתי" והיא ניתנת לאיתור בזמן ובשטח, ואשר הצטברותן כורמת לפגיעה ולנזק.

בית הדין מציין בפסק הדין מדוע ישנו איטנרס להכיר בכאבי כאב או מחלות גב כמחלות מקצוע. מדיניות שיפוטית זו, הכוללת בתוכה את תורת המיקרוטראומה, מבוססת על תכליתו של חוק הביטוח הלאומי והיא למצוא פתרון הוגן לבעיות עובדים שלקו במחלות מקצוע, אשר אינן מופיעות ברשימת מחלות המקצוע שבחוק.

ביטוח מפני תאונות עבודה נועד לפצות עובד שנפגע במהלך או עקב עבודתו כאשר הפיצוי כולל היבט של חלופת הכנסה עד אשר יהא אם בכלל מסוגל לשוב לעבודתו. המדובר בחוק סוציאלי במטרתו לסייע לנפגע ולא להערים עליו קשיים במצוקתו. ההכרה בכאבי גב במחלת מקצוע על פי תורת המיקרוטאומה הינה בדיוק יישום תכליתו של החוק באופן ש"עוקף" את הרשימה הסגורה שקבע המחוקק.

ערעור זה לא התקבל לבסוף שכן אין עובדיה עמד בתנאי הפסיקה להכרה בפגיעתו על פי מנגנוןהמיקרוטראומה ואולם המדובר בפסק דין אשר היה מפורצי הדרך לתורת המיקרוטראומה במשפט הישראלי.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!