תאונת עבודה לעובד שעתי

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

תוכן עיניינים:

תאונת עבודה לעובד שעתיאם אתה עובד שעתי, כלומר, עובד שכיר העובד לפי שעה, ונפגעת בתאונת עבודה, דע כי חוק ביטוח נפגעי עבודה מקנה את האפשרות לזכאות לדמי פגיעה מהביטוח הלאומי עבור תאונת עבודה עבור שכירים ועובדים שעתיים, ואף מאפשר זכייה בכספים רבים וזכאות לאחוזי נכות. החוק מקנה דמי פגיעה וזכויות נפגע במקום העבודה, עבור מי שאירעה לו כל פגיעה בעבודה, בזמן העבודה, בדרך לעבודה או בדרך מהעבודה הביתה, עבודה תאונת עבודה או מחלת מקצוע. תאונת עבודה לעובד שעתי מקנה לו זכאות לגמלאות שונות, קבלת כספים ואף קביעת אחוזי נכות במקרים מסוימים, זאת לאחר אישור הביטוח הלאומי את התביעות הנ"ל למתן דמי הביטוח. שימת ליבך כי תנאי סף להגשת התביעה הוא כי העובד נעדר לפחות 12 יום מעבודתו. שכן, לפי החוק, עובד שנעדר פחות מ-12 ימי מחלה לאחר תאונת עבודה, לא יהיה זכאי לדמי פגיעה מהביטוח הלאומי, אלא מהמעסיק. בנוסף לזכאות זו, יכול וישנן זכאויות נוספות, כמפורט במאמר זה.

מהי תאונת עבודה לעובד שעתי אשר מזכה בדמי פגיעה?

פגיעת עבודה לעובד שעתי אשר מוכחת ככזו זכאית לקבלת גמלאות מסוימות, היא תאונת עבודה או מחלת מקצוע, לפי החוק. ככל שהינך שכיר עובד שעתי אשר נפגע במהלך ביצוע עבודתו, תוכל לתבוע מהמוסד ביטוח לאומי דמי פגיעה. מבחינת תאונה בעבודה, זו תיחשב כתאונה שאירעה תוך כדי עבודה, בדרך לעבודה, או בדרך מהעבודה חזרה הביתה. וכן, תאונה שנגמרמה עקב ביצוע העבודה, בין אם אצל ארגון גדול, מעסיק או מי מטעמו, וכיוצא בזה. זאת עבור עובד שעתי שכיר.

וכן באשר לזכאות לדמי פגיעה בעקבות מחלת מקצוע, זו האחרונה תיחשב לכזו אשר מותאמת לתקנות החוק. כלומר, פגיעה שאירעה למבוטח עקב עבודתו השוטפת, תחת דרישות החוק והתקנות. לפי התקנות, עובד שעתי אשר חלה במחלת מקצוע עקב עבודתו, בין אם אצל מעסיקו או אצל מטעמו, יחשב הדבר לתאונה עבודה. מחלת מקצוע היא גם מצב בו עובד חלה במחלה שאיננה מופיעה בתקנות ברשימת מחלות המקצוע, אך למרות זאת, נקבע לפי חוות דעת מומחה כי קיים קשר סיבתי בין מחלת המקצוע לבין העבודה השוטפת בה עבד המבוטח. 

מהם סוגי הגמלאות שניתן לקבל כתוצאה מפגיעת עבודה זו (תאונת עבודה או מחלת מקצוע)?

ככל שהינך אכן עובד שעתי שכיר, וחווית כל אירוע פגיעה בעבודה משל תאונת עבודה או הינך סובל ממחלת מקצוע, יכול שתהא זכאי לגמלאות מסוימות. בין היתר תשלום כספים רבים, קצבאות חד פעמיות או קבועות ואף קביעת אחוזי נכות במקרים מסוימים. בליווי שלנו ולאחר הגשת התביעות בוחן הביטוח הלאומי את הפרטים, ומחליט על פי הנתונים שלפניו, בהתאמה לחוק, לגבי אופי וסכומי הקצבאות שישולמו.

הפופולארית שבגמלאות אלו היא קבלת דמי פגיעה. זהו תשלום יומי לעובד שעתי אשר נפגע במהלך ביצוע עבודה, ואשר נעדר במשך תקופה בת יותר מיומיים, אך לא יותר מ-91 ימים. כאן, לפי החוק, נקבעת הזכאות על סמך "תעודת אי כושר לנפגע בעבודה". תעודה זו יש להשיג על ידי הרופא המטפל בבית החולים. יצויין, כי החל משנת 1997, התשלום לשכירים עבור תשעת ימי הפגיעה הראשונים נעשה על חשבון המעסיק, ואילו לעצמאים איננו בר תשלום. בשנת 2005 עלה מניין ימים זה מתשעה ל-12. כלומר, אירוע תאונת עבודה ייחשב לבר זכאות לדמי פגיעה ככל שהמבוטח שהה בחופש מחלה לפחות 12 ימים. אם שהה המבוטח פחות מ-12 ימים, והוא שכיר, המעסיק משלם. ואילו אם עצמאי- אין מקבל תשלום כלל. גמלה זו משולמת באופן חד פעמי לאחר אישור התביעה.

גמלה נוספת אפשרית לזכאות היא גמלת נכות, אשר לא מתקבלת בכל מקרה, ומתחלקת למספר סוגים שונים. הסוג הראשון הוא גמלת נכות מעבודה. גמלת נכות מעבודה משולמת למי אשר נפגע במהלך עבודתו, וכן אשר אישרה ועדה רפואית את נכותו בנתון של 9 אחוזים לכל הפחות. נכות זו יכול שתתקבל באופן זמני (קצבת נכות זמנית), ויכול שתקבע כיציבה וקבועה (קצבת נכות קבועה). קצבת הנכות הזמנית מתקבלת כאשר לא ידוע מה יהיה מצב המטופל בעתיד, הקרוב או הרחוק. קצבת נכות קבועה תתקבל כאשר מצב המטופל יציב וידוע עתידו. גמלה זו משולמת בכמה אופנים. עבור מי שנכותו בת 9-19 אחוזים- משולמת באמצעות מענק חד-פעמי; עבור מי שנכותו בת 20 אחוזים ויותר- משולמת כקצבה חודשית. בנוסף, אפשרות לקביעת דרגת נכות, הנקבעת לפי אחוז הנכות הרפואית אשר מקנה גם היא קבלת קצבה מסוימת. גובה תשלום קצבה זו נקבעת לפי שכרו של המבוטח ברבע השנה שקדמה לפגיעה, בסך של כ-75 אחוזים מסך שכר זה.

בנוסף לכך, יכול ותהא זכאי לזכאויות נוספות חשובות מהותיות עבורך כנפגע עבודה. זאת בתנאי שנקבעה נכותו בנתון של 10 אחוזים לפחות. וכן, בתנאי כי אינו מסוגל לחזור לעבודתו הקודמת או לעבוד בעבודה אחרת. זכאויות נוספות אלו הן למשל סיוע כספי בהתאם לחוק ולתקנות כמו סיוע בדיור, שיקום כלכלי, סיוע ברכישת רכב ועוד. זכאויות אלו ניתנות רק עבור דרגת נכות גבוהה יחסית, החל מ-20 אחוזים ויותר, ולפי החלטתו של המוסד לביטוח לאומי.

בכל מקרה שבו חווית תאונת עבודה לעובד שעתי, נכווית בפגיעת עבודה, או הינך סובל ממחלת מקצוע, דע כי אינך לבד בהליך מול הביטוח הלאומי. והוא אף פשוט יותר מחשבת. חשוב מכך, אל תוותר על כך שכן כנראה שאתה זכאי לקבלת גמלאות נוספות ואף קבלת כספים רבים. על מנת להבין מעט יותר על התהליך, התנהלות התביעות ותשלום הקצבאות המגיע לך, צור עימנו קשר ונשמח ללוות אותך בהליך.

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

עו״ד דוידוף-יעקובי

עו״ד דוידוף-יעקובי

מומחית לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.
מנהלת ומייסדת המרכז לזכויות רפואיות בישראל.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!