הסכנה בעבודה עם מכשירים רוטטים

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

עבודה עם מכשירים רוטטים היא עבודות בבנייה, במכרות, במחצבות, בסלילת כבישים, בגינון או בתעשיית מתכת, שבמסגרתן מופעלים מכשירים באמצעות לחץ אוויר היוצר רטט בעוצמה גדולה. בכדי שפגיעה או מחלה תיחשב כ"מחלת מקצוע", העובד חייב להיות בחשיפה ממושכת למכשירים הרוטטים, כשהוא מבצע את אותן פעולות פעמים רבות ולאורך זמן.

קיימת רמה מרבית המותרת לשימוש במכשירים רוטטים, בהתאם לתקנות מסודרות, ואותה חשיפה המזיקה לבריאות חייבת להיות גבוהה מזו המותרת.

 

לאילו מחלות נחשפים העובדים?

המחלות להן חשופים העובדים שמשתמשים במכשירים רוטטים יכולות להיות מחלות עצמות, מחלות פרקים, מחלות שרירים, מחלות כלי דם או מחלות עצבים של הגפיים. תסמינים:

מחלות שרירים – דלדול שרירים

השרירים הולכים ומאבדים מנפחם, פגיעות בשרירים הגדולים כגון ירכיים, חגורת הכתפיים והשכמות, שהולכות ובולטות לאחור. חולשת שרירים: קושי בפעולות ידיים, בהרמת ידיים ובנשיאת משאות, נפילות חוזרות ונשנות, קושי בקימה מישיבה לעמידה, קושי בעלייה במדרגות והליכה מדדה. אי סיבולת למאמץ: כאבי שרירים במאמץ ורגישות בשרירים.

מחלות עצמות – צפיפות עצם נמוכה, עצמות חלשות, נטייה לשברים, התדרדרות במבנה העצם ועיוותים בשלד.

מחלות מפרקים – כאב מפרקי, נוקשות המפרקים, עייפות תמידית ותחושה רעה, אי יכולת לבצע מטלות פשוטות, חום נמוך, ירידה במשקל, צורך במנוחה לאחר מאמץ גופני, חולשה כללית בגפיים, עזרה בזולת בביצוע פעולות, עיוותים של המפרקים ונפיחות.

מחלות כלי דם – כאבי שרירים, גפיים קרות, חיוורון העור, ריפוי הפצעים אטי, דופק חלש ברגליים, התכווצויות שרירים, אובדן שיער ברגליים, ציפורניים כחלחלות או אדמדמות.

מחלות עצבים של הגפיים – ניוון שרירים, קפיצות שרירים, כאבי שרירים מפוזרים בחלקי הגוף, התכווצויות שרירים ודלדול שרירים, כשכל הסימפטומים מתגלים בגפיים.

זכויות הנפגעים בעבודות עם מכשירים רוטטים

במקרים בהם עובדים שחלו באחת המחלות המצוינות, עקב עבודה עם מכשירים רוטטים, והוכרו כ"נפגעי עבודה", הם רשאים לתבוע את ביטוח לאומי לשם קבלת קצבת נכות או פיצויים, וגם את המעביד או כל גורם אחר שבאחריותם הגורמים המזיקים שגרמו למחלות. אם החולים נפטרים כתוצאה מ"פגיעת העבודה", התלויים בהם רשאים לתבוע את הביטוח הלאומי ואת המעסיק לשם קבלת קצבת תלויים.

דמי פגיעה

עובד שחלה בעקבות עבודתו עם מכשירים רוטטים, יקבל דמי פגיעה עבור ימי היעדרותו, ובתנאי שלא עברו 91 יום ממחרת יום הפגיעה. דמי הפגיעה מחושבים לפי 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים שקדמו למחלה. במידה ונכותו ממשיכה מעבר ל-91 הימים, הוא יקבל קצבה או פיצוי חד פעמי.

אחוזי נכות – הוועדות הרפואיות בביטוח לאומי קובעות את אחוזי הנכות לעובדים שחלו בעקבות שימוש במכשירים רוטטים, לפי תקנות קבועות, וגם את תקופתם- זמנית/ צמיתות.

נכה נזקק – חולה שאינו מסוגל לשוב לעבודתו לאחר 91 ימים, יקבל קצבה בגובה 75% מהשכר הממוצע בשלושת החודשים לפני שפרצה מחלתו, ובתנאי שאין לו כל הכנסה.

טיפול רפואי – חולים במחלות שנגרמו משימוש במכשירים רוטטים, יקבלו כיסוי הוצאות בעבור ריפוי, החלמה ושיקום, כולל אשפוזים, תרופות, טיפולים ומכשירים.

קצבת נכות מעבודה – עובד שחלה באחת המחלות והוא בעל דרגת נכות  20% ויותר, יקבל קצבה לפי 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים לפני שחלה, כפול אחוזי נכותו.

שיקום מקצועי – עובד שחלה בעקבות שימוש במכשירים רוטטים, בעל10% נכות ומעלה, זכאי לפנות לשיקום מקצועי, לשם רכישת מקצוע.

היוון קצבה – חולה באחת המחלות המצוינות, שיש לו 20% נכות לפחות, יכול להמיר את קצבת נכותו במענק חד פעמי.

גמלת תלויים – במידה והעובד נפטר כתוצאה מ"מחלת המקצוע", אלמן/ה, יתומים/ הורים, זכאים לגמלת תלויים.

מאמרים נוספים בנושא:
הרמת משאות כבדים

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן