סרטן בריאות

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

סרטן הריאה נחשב לאחד הגידולים הממאירים והקטלניים ביותר, בקרב נשים ובקרב גברים. לרוב, השלב בו מתגלה המחלה מתקדם מאוד, ומסיבה זו סיכויי ההישרדות נמוכים ביותר. למשל 15% מכלל החולים יכולים לחיות לצד המחלה 5 שנים. סרטן הריאות פוגע בריאות ועלול להתפשט לשאר האיברים בגוף. סרטן הריאה מתחלק לשני סוגים: תאי סרטן ריאות קטנים (13% מהמקרים) וסרטן ריאות שלא מסוג תאים קטנים (87% מהמקרים).

תסמיני סרטן הריאות

  • קוצר נשימה.
  • תחושות אי נוחות בחזה- כאבים עמומים/ חדים כשמשתעלים או שואפים עמוק.
  • שיעול ממושך/ חל שינוי באופי של השיעול הרגיל.
  • שיעול והפרשת ליחה עם דם.
  • צפצופים בזמן הנשימה.
  • חום, אובדן התיאבון וירידה במשקל.
  • דלקת בבית החזה שאינה חולפת לאחר טיפול תרופתי.

סוגי העבודות מהן נגרמת מחלת סרטן הריאות

בנוסף לגורמי העישון והתורשה, סרטן הריאות עלול להיגרם גם כתוצאה מחומרים מסוכנים אותם החולה שאף אל ריאותיו במהלך עבודתו. במקרה זה נחשבת המחלה למחלת מקצוע ונקראת – "סרטן מקצועי". אלה הם גורמים מזיקים, שחודרים לגוף דרך דרכי הנשימה ועלולים להוביל למחלה.

מקומות עבודה שעלולים לגרום לסרטן הריאות הם מקומות שבמסגרתם נדרשים העובדים לעבוד עם חומרים כימיים ורדיואקטיביים מסוכנים, לרוב במפעלי ייצור שמשתמשים במכונות ובחומרים, שאין מן הנמנע להשתמש בהם. החומרים שמעלים את הסיכון לסרטן ריאות יכולים להיות ניקל, חומצת מלח, כרום, חומצה גופרתית, אמוניה, בדיל, סודה קאוסטית, סודיום ציאניד, ניקל כלוריד, פוטסיום ציאניד, חומצה חנקנית, תחמוצת החנקן, כסף וכסף ציאניד.

זכויות הנפגעים

במידה והעובד חלה בסרטן הריאה, המוכר כ"מחלת מקצוע", הוא זכאי לתבוע שתי מערכות: הראשונה היא הביטוח הלאומי, לשם קבלת קצבת נכות או פיצויים, והשנייה היא המעביד או כל גורם מזיק אחר, מכיוון שהוא הגורם לתנאים המזיקים, שגרמו לו לחלות בסרטן הריאה.

היה והעובד נפטר עקב סרטן הריאה, יוכלו היורשים שלו או התלויים בו (בן/בת זוג וילדים) לתבוע מהביטוח הלאומי שיכיר בפגיעה כנובעת מעבודה. כך יוכלו לקבל קצבת שארים או תלויים. בנוסף הם זכאים להגיש תביעה נגד מעבידו של הנפטר.

תשלום דמי פגיעה

ישולמו עבור תקופת היעדרות מעבודה עקב מחלת מקצוע, אך לא יותר מ-91 יום ממחרת יום הפגיעה. התשלומים יחושבו לפי 75% משכרו הממוצע של העובד בשלושת החודשים שקדמו למחלה. במקרה והנכות נשארה כעבור 91 יום, העובד יקבל קצבה או פיצוי חד פעמי.

קביעת אחוזי נכות – הביטוח הלאומי קבע תקנות בנוגע לקביעת אחוזי נכות לחולים ב"מחלות מקצוע". הוועדה הרפואית קובעת את אחוזי הנכות, שיכולים להיות זמניים או לצמיתות.

נכה נזקק – אדם שאינו מסוגל עדיין לשוב לעבודתו, לאחר שחלפו 91 ימים, יקבל גמלה בגובה 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים שלפני הפגיעה, במידה ואין בידיו הכנסה אחרת.

קצבת נכות מעבודה- חולה ב"סרטן מקצועי" בעל דרגת נכות מ-20% יקבל את הקצבה שמחושבת לפי 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים לפני פרוץ המחלה, כפול אחוזי הנכות.

טיפול רפואי – חולה בסרטן ריאה שהוכר כחולה ב"מחלת  מקצוע", יקבל כיסוי הוצאות ריפוי, החלמה ושיקום, הכוללים אשפוז, טיפול, תרופות ומכשירים.

שיקום מקצועי – חולה ב"סרטן מקצועי" בעל יותר מ-10% נכות, זכאי לשיקום מקצועי במטרה להקנות לו מקצוע ולעזור לו בהשתלבות בשוק העבודה.

היוון קצבה – חולה ב"סרטן מקצועי" שאחוזי נכותו עולים על 20%, זכאי להמיר את קצבת הנכות במענק חד פעמי.

גמלת תלויים – במידה וחולה סרטן הריאה נפטר בעקבות "מחלת המקצוע", אלמן/ה, יתומים או הורים, זכאים לגמלת תלויים, כאשר גובהה משתנה על פי מספר התלויים וגילם.

מאמרים נוספים בנושא:
מחלות כלי דם
מחלות שרירים

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן