הידבקות בטטנוס במהלך העבודה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

הידבקות בטטנוס במהלך העבודהטטנוס היא מחלה הקרויה גם בשם צפדת. זו נחשבת כמחלה קשה העלולה אף לגרום למוות. חיידק המחלה הנו פתוגני כאשר נדבקים בה כתוצאה מפצעים פתוחים מזוהמים שקרו בעקבות שריטות עמוקות, חתכים או דקירות.

החיידק הגורם למחלה מוגדר כאנאירובי, וידוע בשם קלוסטרידיום טטני. התפרצותה של מחלת הטטנוס ניכרת באמצעות סימנים כגון התכווצות שרירים בלסתות, קושי בבליעה והתכווצויות בשרירים נוספים. לחיידק המסוים הזה יש נבגים, אשר הנם תאים הנוצרים בתנאי פעילות מינימליסטים, המתרבים ושורדים בתנאים מאוד קשים.

הנבגים של החיידק המסוים הזה מצויים בסביבה הטבעית, באבק המצוי בבית, מצוי גם ברירית או בהפרשות של בעלי חיים ואף באדמה. ידוע כי חומרי חיטוי או הרתחה אינם מחסלים את החיידק.

התפתחות המחלה

החל מרגע חדירת הנבגים לגוף, בדרך כלל מחתך עמוק, מתרחשת התרבות החיידקים והפרשה של רעלנים. רעלנים אלו עוברים דרך מחזור הדם ומתפשטים ובכך חודרים למערכת העצבים. כתוצאה מכך יכולים להיווצר כאבים, קושי בבליעה, התכווצויות שרירים, ואף שיתוק ופגיעה בלסת, ברגליים ובשרירים ואף לגרום לקשיי נשימה.

במידה ולא מטפלים בתופעה בזמן יכולים להיווצר פרכוסים, נוקשות, דום נשימה ואפילו מוות, זאת בגלל השיתוק הנשימתי. קיימת אפשרות שהרעלנים פולשים לעצבים ואז אין אפשרות לנטרלם בעזרת נוגדי רעלנים.

טיפול במחלה ומניעה

כאשר מחלת הטטנוס פוגעת באנשים שלא חוסנו או שחוסנו במידה חלקית, ניתן לתת תמיכה בעזרת הנשמות, תרופות מרפות שרירים או חיסונים נוגדי רעלנים.

הטיפול במחלה זו הנו באמצעות חיסון מותאם וטיפול מניעתי או באמצעות זריקת דחף. בתחילה יש לחטא את אזור הפצעים ולאחר מכן ישנם מקרים בהם ניתנות תרופות אנטיביוטיות.

מהם המקצועות אשר עובדים העוסקים בהם עלולים להדבק בחיידק?

כל האנשים העובדים בגננות לסוגיה השונים, מטפלים בבעלי חיים, עובדים בחקלאות ואף מועסקים במעבדות בהם ישנו מגע עם מחולל המחלה, עלולים לחלות בטטנוס. הטטנוס נחשבת מרשימת מחלות מקצוע המופיעות בתקנות הביטוח הלאומי. עובד אשר נפגע ממחלה זו המוגדרת כמחלת מקצוע, יזכה לפיצויים על פי ההגדרה הקבועה בחוקי ביטוח לאומי.

חוק הביטוח הלאומי עבור מועסקים שנפגעו במקום עבודתם מיועד לתת פיצויים לאותם אנשים על כך שאיבדו את יכולת השתכרותם והכנסותיהם וכשירותם לעבודה הנוכחית או לכל עבודה אפשרית אחרת, לאחר שנפגעו במקום עבודתם מהמחלה. כמו-כן, לעובד שנפגע יש זכאות מוחלטת לקבלת טיפולים רפואיים מסוגים שונים ללא תשלום כתוצאה מהפגיעה. במידה ומופיעה נכות, למועסק תהיה זכאות לקבלת קצבה או אף מענק בהתאם לקביעת מצבו.

כל עובד אשר הינו שכיר מבוטח על ידי מעסיקו במוסד לביטוח לאומי ומכאן שהוא זכאי לפיצויים, פנסיה, דמי פגיעה, ואף שיקום מקצועי כתוצאה ממחלת המקצוע. המעביד מדווח על ההיבטים הרפואיים של המועסק לביטוח הלאומי.

ראו גם:
כיב בקרנית העין

מהם דמי/ימי מחלה? – עובדים במשק הישראלי זכאים לתשלום בעד 18 ימי מחלה

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!