משמעות החשיפה לאבק וסיבים

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

חשיפה לאבק ולאסבסטמקומות העבודה בהם עובדים עלולים להיחשף לאבק וסיבים הם מפעלי ייצור אשר משתמשים בחומרים רדיואקטיביים וכימיים מסוכנים, ובמכונות שאין ברירה אלא להשתמש בהם לצורך העבודה. מקומות עבודה נוספים אשר משתמשים בחומר האסבסט הם מפעלים שעוסקים בבניית לוחות אסבסט לצורך מוצרים כמו גגות, מכלים, צינורות מים וביוב ואדניות לעציצים.

האסבסט הוא חומר טבעי אשר מורכב מסיבים זעירים ודקים. במידה והעובדים מתעסקים עם לוח אסבסט שלם, אין סכנה לבריאותם, אך כאשר מתרחשת חשיפה ממושכת לאסבסט ולאבק שהם יוצרים, על ידי ניסור, חיתוך או שיוף של החומר, הם שואפים אותו לריאותיהם, מה שמסכן מאוד את הבריאות.

המחלות שעלולות להיגרם מחשיפה לאבק וסיבים

עבודה הכרוכה בחשיפה לאבק ולסיבים עלולה לגרום למחלת סרטן הריאה, שנקראת גם "סרטן מקצועי" (מוגדרת כמחלת מקצוע). אבק וסיבי אסבסט הם חומרים מזיקים, ובמקרים בהם הם חודרים אל הגוף דרך דרכי הנשימה, הם עלולים לגרום לנזקים ולמחלת סרטן הריאות, שהיא אחד הגידולים הקטלניים ביותר מבין סוגי הסרטן הקיימים כיום. פרט לפגיעה החמורה בריאות, הסרטן עלול להתפשט לאברים נוספים בגוף ולגרום נזק רב.

התסמינים השונים של סרטן הריאות

  • הרגשות אי נוחות בחזה.
  • צפצופים בזמן נשימה.
  • כאבים חדים/עמומים בעת שיעול או שאיפת אוויר.
  • קוצר נשימה.
  • אובדן התיאבון, ירידה במשקל וחום גבוה.
  • שיעול הולך ומתמשך.
  • שינויים באופי השיעול הרגיל.
  • שיעול מלווה בהפרשת ליחה מהולה בדם.
  • דלקת בבית החזה שלא חולפת גם לאחר טיפול תרופתי.

זכויות "חולי מקצוע"- סרטן הריאות

היה ואדם חלה בסרטן ריאות כתוצאה מעבודתו, והמוסד לביטוח לאומי הכיר בו כ"נפגע עבודה", הוא יכול לגשת ולתבוע שני גורמים: הגורם הראשון, ביטוח לאומי, בתביעה לקצבת נכות או לפיצויים. הגורם השני, המעסיק או גורם אחר שגרמו לתנאים המזיקים. במידה והעובד נפטר בעקבות "סרטן מקצועי", התלויים בו זכאים להגיש תביעה לקצבת תלויים או שארים. כמו כן זכאים הם לתבוע את המעסיק.

תשלומי דמי פגיעה

ביטוח לאומי משלם דמי פגיעה לעובד עבור תקופת היעדרותו מן העבודה בגין מחלת מקצוע, אך לא מעבר ל-91 יום ממחרת יום הפגיעה. התשלומים יחושבו בהתאם ל- 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים בטרם חלה. במקרה והעובד עדיין נכה כעבור 91 יום, הוא זכאי לקצבה או לפיצוי חד פעמי.

קביעת אחוזי נכות: לביטוח הלאומי ישנן תקנות הקובעות אחוזי נכות לעובדים שחלו ב"מחלות מקצוע". הוועדה הרפואית בודקת את נפגעי העבודה וקובעת את אחוזי הנכות- לתקופה זמנית/ לצמיתות.

טיפולים רפואיים: עובד שחלה בסרטן ריאות ושהוכר כחולה ב"סרטן  מקצועי", זכאי לקבל כיסויים בעבור הוצאות של ריפוי, החלמה ושיקום, שכוללים אשפוזים, טיפולים, תרופות ומכשירים.

קצבת נכות מעבודה: עובד שחלה בסרטן ריאות והוא בעל דרגת נכות החל מ-20% זכאי לקבל קצבת נכות מעבודה שתחושב לפי 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים בטרם חלה, כפול אחוזי נכותו.

נכה נזקק: חולה בסרטן ריאות שאין ביכולתו לשוב לעבודתו, כעבור 91 ימים, זכאי לגמלה בגובה 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים בטרם חלה, בתנאי שבידיו אין הכנסה אחרת.

היוון קצבה: עובד שחלה בסרטן ריאות והוא בעל יותר מ- 20% נכות, יכול להמיר, בתנאים מסוימים, את קצבת הנכות במענק חד פעמי.

שיקום מקצועי: אדם שמוכר כחולה ב"סרטן ריאות מקצועי" ויש לו יותר מ-10% נכות, זכאי לפנות לשיקום מקצועי, שם יקנו לו מקצוע ויסייעו לו בהשתלבות בעבודה.

גמלת תלויים: במידה וחולה סרטן הריאות נפטר בעקבות "מחלת המקצוע", אלמן/ה, יתומים או הורים, זכאים לגמלת תלויים, כשגובהה עשוי להשתנות על פי מספר התלויים וגילם.

לקריאה נוספת:

תביעת תאונת עבודה
עבודה עם מכשירים רוטטים

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן