תאונות עבודה באתרי בנייה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

תוכן עיניינים:

תאונות עבודה באתרי בנייהתאונות עבודה באתרי בנייה הן תאונות עבודה נפוצות מאוד. עובדים רבים בענף הבנייה נפצעים או ניזוקים כתוצאה מהעבודה באתרי הבנייה. במקרים בהם עובד נפגע באתר בנייה, במקרים רבים הוא יהיה זכאי לפיצויים שונים. על תאונות עבודה באתרי בנייה נרחיב במאמר הבא. 

 

מהן תאונות עבודה באתרי בנייה?

תאונות עבודה הן תאונות שמתרחשות במהלך העבודה. בענף הבנייה קורות תאונות עבודה רבות והוא נחשב לאחד הענפים המסוכנים ביותר מהבחינה הזו. קיימות פגיעות אפשריות רבות באתרי בנייה ביניהן-

  • נפילה מגובה כמו סולם, פיגומים, כלי הרמה או נפילה לבור.
  • פגיעה כתוצאה מקריסה של מבנה או משטח.  
  • פגיעות כתוצאה מחוסר גידור. 
  • התחשמלות. 
  • פגיעות שונות כתוצאה מעבודה עם כלים מסוכנים כמו מסור, דיסק וכדומה. 
  • פגיעות משימוש במנופים, עגורנים וכלים כבדים שונים. 
  • פגיעה מכלי רכב שונים כמו משאיות או מלגזות בהן השימוש נפוץ באתרי הבנייה. 
  • פגיעות כתוצאה משימוש בכלים לא תקינים או צורת עבודה לא בטיחותית. 

ועוד. 

מדוע קורות תאונות עבודה באתרי בנייה?

אתרי בנייה הם סביבת עבודה לחוצה, דינמית, עם אנשי מקצוע רבים, כלי עבודה רבים ופעילות רבה. פעמים רבות יש פעילות של גופים וגורמים שונים שלא תמיד פועלים בתיאום. 

עובדים רבים ומעסיקים רבים, לא מודעים לחשיבות של מסירת מידע נכונה ושל הדרכות בטיחות לעובדים מה שיכול לגרום לתאונות עבודה רבות. כמו כן, לא כל המעסיקים מספקים לעובדים שלהם ציוד מגן אישי או מקפידים שהעובדים שלהם ישתמשו בציוד המגן.

בנוסף, יש לקחת בחשבון כי פעמים רבות לעובדים רבים תהיה יותר ממשימה אחת להתמקד בה ולא תמיד כל העובדים היו מיומנים, בקיאים או כשירים לביצוע כל המשימות המוטלות עליהם. 

כתוצאה מכך, תאונות עבודה באתרי בנייה הן נפוצות מאוד. 

 

חובת הדיווח עבור תאונות עבודה באתרי בנייה

כאשר מתרחשת תאונת עבודה באתר בנייה, חלה על המעסיק חובת דיווח על התאונה. הדיווח יתבצע לארבעה גופים שונים- משרד העבודה, למשטרת ישראל, לקופת החולים בה הנפגע מבוטח ולביטוח לאומי. חובת הדיווח חלה על המעביד. 

דיווח על תאונות עבודה, יתבצע על ידי המעסיק באמצעות טופס מתאים. את הטופס ניתן להשיג באגף הפיקוח על העבודה. מעסיק שיבחר לא לדווח על התאונה עובר על החוק וצפוי להיענש. יש לקחת בחשבון כי אין קשר בין חובת הדיווח למחלקת הפיקוח לבין הגשת התביעה לביטוח לאומי. כלומר, בדרך כלל המעסיק יצטרך להגיש שני דיווחים כאשר אחד למחלקת הפיקוח והשני לביטוח לאומי.

בכל מצב בו התאונה גרמה למותו של העובד או להיעדרות מהעבודה לשלושה ימים לפחות, על המעסיק לדווח על תאונת העבודה מיד עם התרחשותה. כמו כן, המעסיק מחויב לשמור את פרטי התאונה במקום העבודה. 

 

תאונות עבודה באתרי בנייה ומחלות מקצוע

מלבד פציעות הנגרמות מתאונות עבודה, דבר נפוץ נוסף הוא מחלות מקצוע. מחלות מקצוע נגרמות בעקבות תנאי העבודה באתרי הבנייה. לדוגמא, עובד שנגרמה לו פריצת דיסק כתוצאה מהרמת משקלים כבדים. דוגמא נוספת היא עובד שחלה בסרטן הריאות כתוצאה משאיפה של חומרים רעילים, נפוץ בעיקר במפעלים. אלה יכולות להיות פגיעות רבות כמו פגיעות גב, פגיעות צוואריות, פגיעות ברכיים ועוד רבות. 

גם פגיעות אלה ייחשבו כתאונות עבודה ולא חייב שתתרחש תאונה כמו נפילה מפיגום, על מנת שהעובד יהיה זכאי לפיצויים בגין תאונות עבודה באתרי בנייה. 

 

פנייה לביטוח לאומי בעקבות תאונות עבודה באתרי בנייהפנייה לביטוח לאומי בעקבות תאונות עבודה באתרי בנייה

כאשר התרחשה תאונת עבודה באתר בנייה, יש לפנות לביטוח לאומי על מנת שתכיר בתאונה שהתרחשה כתאונה עבודה. במקרה של פגיעה ואובדן כושר עבודה, העובד יהיה זכאי לתשלום פיצויים מצד ביטוח לאומי.

  • דמי פגיעה

לעתים תאונת עבודה תוביל לפגיעה זמנית שתצריך ימי מנוחה. במצב כזה, העובד יהיה זכאי לתשלום בשיעור של 75% משכר העבודה שלו ולא יותר מ-1,032 שקלים ליום. אלו הם דמי פגיעה. ניתן להגיש בקשה לדמי פגיעה למשך 12 חודשים לאחר הפגיעה. במידה שעברו 12 החודשים, תחול על הפגיעה התיישנות והעובד לא יהיה זכאי לקבלת התשלום. 

 

איך מקבלים דמי פגיעה ומי משלם?

כאשר מתרחשת תאונת עבודה, הפעילות הבירוקרטית הנדרשת על מנת לקבל את התשלומים תתבצע מול ביטוח לאומי. על מנת לקבל פיצויים מביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, יש להגיש תביעה לדמי פגיעה וקבלת הכרה. לשם כך יש להוכיח בפני ביטוח לאומי כי אכן התרחשה תאונת עבודה. 

רוב הפיצוי ישולם על ידי ביטוח לאומי והשאר על ידי המעסיק. דמי פגיעה מוגבלים ל-13 שבועות היעדרות מהעבודה. לאחר התקופה הזו, מי שעדיין נותר עם נכות בעקבות הפגיעה, בין אם חזר לעבודה או לא, יוכל להגיש תביעה לקצבת נכות מהעבודה. 

  • קצבת נכות מעבודה

ישנם מקרים בהם תאונת העבודה גורמת לנזק קבוע או לנכות. במצב כזה ההליך מול ביטוח לאומי הופך למורכב יותר. במצב כזה, העובד שנפגע בתאונת העבודה יצטרך להגיש תביעה ל"קצבת נכות מעבודה". לאחר מכן העובד יעבור הליך של בדיקות ובירורים. בדיקות אלה יתבצעו על ידי הועדות הרפואיות של ביטוח לאומי. לאחר הליך הבדיקות, עובד שנקבעו לו אחוזי נכות, יהיה זכאי לקבלת תשלומים חודשיים או למענק חד פעמי. גובה המענק או הקצבה תלויים במגוון רחב של גורמים שונים ביניהם סוג הפגיעה.

לאחר תאונות עבודה באתרי בנייה תופסק העבודה באתר

החל משנת 2016, הוצא תיקון לחוק שקובע כי במקרה של תאונת עבודה באתר בנייה, העבודה באתר הבנייה תופסק. במידה שעובר עבר תאונת עבודה מסכנת חיים באתר בנייה, מנהל הבטיחות יהיה רשאי למנות מפקח. המפקח יהיה אחראי על אתר הבנייה ויוכל להורות על סגירתו ועל הפסקת העבודה בו. בדרך כלל הפסקת העבודה תהיה למעט פעולות הכרחיות שיתבצעו לתיקון ליקויי הבטיחות באתר. מעסיק שיפר את צו הפסקת העבודה באתר צפוי לעונש מאסר של שנתיים או לתשלום קנס שעומד על יותר מ-75,000 שקלים. 

מניעת תאונות עבודה באתרי בנייה

תאונות עבודה באתרי בנייה הן ללא ספק מכת מדינה. זהו הענף המועד ביותר לתאונות קטלניות.

איך בכל זאת אפשר לנסות ולשפר את המצב?

שימוש מוקפד בציוד מגן אישי 

קסדה, כפפות, רתמות, משקפי מגן ועוד – אלו פריטים שנועדו להגן על העובדים באתר הבניה מפני סוגים רבים של סכנות. הציוד הזה לעיתים לא נוח, בימים החמים עשוי להכביד, יחד עם זאת – בזמן אמת הוא עשוי לכל הפחות למנוע פגיעה בגוף, ובמקרים רבים – להציל חיים. חשוב וקריטי שהעובדים ישתמשו בציוד שניתן להם.

הקפדה על מקצועיות 

כדאי שכל עובד בתחום הבנייה ידע כיצד הוא אמור לבצע את עבודתו, מה נדרש ממנו, מהן הסכנות העומדות בפניו. גם אם העובד מגיע ללא רקע בתחום, ניתן לבצע הדרכות בנושא, אשר יחזקו את המקצועיות של העובד. זה עשוי לתרום לבטיחות שלו ושל הסובבים אותו ולצמצום תאונות עבודה באתרי בנייה.

מניעת הסחות דעת 

כמו בכביש, גם כאן – תאונות עבודה באתרי בנייה מתרחשות פעמים רבות על רקע הסחת דעת. זה יכול להגיע בדמות הודעות/שיחות בסלולרי, או לחלופין קריאות מצד עובד אחר. מבחינת הסלולרי, יש לקבוע כללים לגבי אופן השימוש במכשיר בעת העבודה באתרי בנייה. מבחינת התקשורת בין העובדים, יש לקבוע מודל תקשורת חכם שימנע צעקות אקראיות באתר הבנייה.

הטמעת תרבות של בטיחות

המפתח למניעת תאונות עבודה באתרי בנייה טמון ביצירת תרבות נכונה. איך יוצרים אותה? בעזרת קמפיינים ויזואליים, שיופיעו בפני העובדים יום-יום, בהם מציינים כמה חשוב לעבוד בטוח כדי לחזור הביתה למשפחה בסוף היום; מציגים את הוראות הבטיחות באופן גלוי לעיני העובדים בכל יום; מאמצים מדיניות אי-ענישה המקדמת את העובד לדווח על אירועי בטיחות ועוד.

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

או חייגו

עו״ד דוידוף-יעקובי

עו״ד דוידוף-יעקובי

מומחית לנזקי גוף; רשלנות רפואית, תאונות קשות וביטוח לאומי.
מנהלת ומייסדת המרכז לזכויות רפואיות בישראל.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!