משמעות עיסוק תחת מצבי רעש

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

בישראל ישנה בעיה של רעש יתר במקומות עבודה. התופעה קיימת במקומות כגון תעשיות, מפעלים, מקומות עבודה פרטיים ועוד. ישנה הערכה כי כשליש מהמועסקים בישראל נחשפים לעצמות רעש גבוהות מהממוצע. למצב זה נלווה נזק הקשור לחוזק הרעש שנחשפים אליו. חוזק זה נמדד ביחידות דציבלים. הרמה מתחילה מאפס – מצב בו כמעט ואין קול, ועד 130 דציבלים – מצב בו שמיעת הרעש גורמת ממש כאב פיזי עז. הפגיעה בשמיעה יכולה להיווצר כתוצאה מחשיפה ארוכה או קצרה לרעש חזק. הפגיעה תלויה ברמת הרעש, אופיו וסוגו, זמן ההיחשפות אליו והמבנה הגנטי של האדם.

מהו אם כן מקור הרעש במקומות עבודה?

רעש תעשייתי ומצבי רעש

מקור של רעש תעשייתי נוצר מכמה גורמים:

רעש מכני – נגרם מכלים ומנועים בתעשייה.

רעש משריפה – שימוש בתנורי שריפה כאשר הפעולה עצמה יוצרת רעש חזק.

רעש אלקטרי – מצב בו נחשפים למנועים שונים וטורבינות.

הרעש הנוצר באתרי בנייה שעצמתו מעל 85 דציבלים, נוצר כתוצאה מהמכונות כדוגמת טרקטורי עפר, מכונות בטון, מדחסים ופטישים. אותם מכשירים וכלים יוצרים רעש עצום אולם חסרה מודעות למניעתם.

ישנם כמה מצבי רעש:

רעש מזיק – כאשר מפלס הרעש גבוה מהרמה המותרת בתקנות ומצב זה עלול לגרום נזק לעובד.

רעש מתמשך – רמת הרעש משתנה או קבועה אבל נמשכת מעל שנייה אחת ברצף.

רעש התקפי – מקיים את שני המצבים של רעש מזיק ורעש מתמשך בו-זמנית.

המצב עד כדי כך חמור שנמצא מדיווחים של ביטוח לאומי כי מחלת ההחרשות כתוצאה מרעש יתר במקום העבודה עומדת במקום הראשון ברשימת המחלות כתוצאה מהמקצוע, בהן הביטוח הלאומי מטפל.

תקנות הביטוח הלאומי בנושא רעש

על פי תקנות הביטוח הלאומי ישנה טבלה ובה רשימת מחלות מקצוע, כאשר פגיעה מרעש היא אחת מהן. על פי הציטוט מהמקור, החל מתאריך 1.4.63  חלה התקנה הבאה: "נזק לאוזן הפנימית הנגרם על ידי חשיפה לרעש, שהביא לירידה בכושר השמיעה בתדירויות הדיבור." ממצא זה הנו במצב של "עבודה ממושכת בתנאי רעש ממוצע ומשוקלל של לא פחות מ-85 דציבל." אם כך מה יכול הרעש לגרום לעובדים?

הרעש יכול לגרום לאי תפקוד בעבודה ולפגיעה בהתנהלות כתוצאה ממתח, אי-נוחות וכאבי ראש. כך נפגעת העבודה מבחינת איכות, יעילות וביצוע. עומס הרעש במפעלים ובתעשיות גורם לעובדים קושי לתקשר בינם לבין עצמם, מצב זה יוצר בנוסף גם עייפות יתר של העובדים, חוסר שקט וחוסר הספק המובילים להפחתת יעילות בעבודה.

החלשות השמיעה עלולה להיות בלתי הפיכה, ומכיוון שאין פיתרון הולם, יש ליצור מצב בו ימנע התהליך וינקטו אמצעי הגנה הולמים.

קיימות תקנות בטיחות בעבודה משנת 1984 הבאות לדאוג לבריאותם של אותם אנשים המועסקים ברעש. התקנות העוסקות במניעה של רעש יתר במפעלים ובתעשייה ומחייבות שימשו באמצעי הגנה שונים על מנת לשמור על העובדים מפני נזקים אפשריים.

חשיפה לרעש – מניעה והפחתה

על מנת למנוע או להפחית את החשיפה לרעש, ניתן לפעול בדרכים הבאות:

  • ביום עבודה של 8 שעות אסור להיחשף לרעש חזק מעל 85 דציבלים
  • צריך לגרום לעובד לשהות זמן קצר יותר בסביבה בה קיים רעש קיצוני
  • להשתמש במכונות בעלות רעש מופחת
  • להשתמש באמצעים מבודדים מבחינה אקוסטית
  • להגן על האנשים באופן אישי בעזרת אטמים לאוזניים או אוזניות
  • להפנות את העובדים לבדיקות שמיעה מקיפות

ישנה אוכלוסיה הגרה קרוב למפעלים המזיקים, והתקנות גם כאן מחייבות שימוש באמצעי בנייה אקוסטיים על מנת למנוע מהרעש להגיע לתושבים. קיימת גם אפשרות לבנות את אזורי התעשייה והמפעלים הרחק מהאזורים בהם מתגוררים התושבים. ישנם מאמצים לגרום לקבלנים לשים גדרות במתחמי הבנייה, לדאוג לתקינות המכונות ולשימוש במגינים אקוסטיים על מנת להקטין את עצמת הרעש.

ראו גם:

קולגה מהעבודה חושף אתכם לעשן הסיגריות? יש מה לעשות!

לקריאה נוספת: דמי פגיעה מביטוח לאומי

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן