מקרים נפוצים של מיקרוטראומה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

מיקרוטראומהעובד אשר נפגע במהלך עבודתו יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כ"נפגע בעבודה". ואולם, לא כל מקרי הפגיעות הינן פגיעות חד פעמיות שאירעו בזמן נתון ובמקום נתון. ייתכנו מקרים כי אופי המקצוע ונסיבותיו יוצרים אירוע מתמשך המתגבש לכדי מחלה הנובעת מעבודה. במקרה זה המדובר ב"מחלת מקצוע" אשר החולה בה יוכר גם הוא כ"נפגע בעבודה" ויזכה, מתוקף הכרה זו, בזכויות נפגעי תאונות עבודה ומחלות מקצוע.

על פי החוק מחלת מקצוע היא מחלה אשר חלה בה המבוטח השכיר עקב עבודתו אצל המעביד או מטעמו, או מחלה שחלה בה המבוטח העצמאי עקב העיסוק במשלח ידו. המחלה תוכר כ"מחלת מקצוע" אם היא רשומה ברשימת המחלות, שהיא רשימה סגורה, אשר מצוייות בתקנות הביטוח הלאומי.

מחלות מקצוע נפוצות אשר נידונות לרוב בבתי הדין לעבודה הינן למשל : בעיות גב הנגרמות לסבלים, מחלות קרינה כתוצאה מחשיפה בעבודה לקרינת רנטגן ומגע עם חומרים רדיואקטיביים, בעיות צרידות אצל מורים או בכל מקצוע בו יש שימוש מוגבר בקול, או עובדים אשר חלו בסרטן בעקבות חשיפה לסביבה כימית מסוכנת או לחומרים מסרטנים.

בכדי שהמוסד לביטוח לאומי יכיר במחלתו של מבוטח, יש להוכיח קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח לבין התפתחות המחלה. המוסד לביטוח לאומי יבחן את מלוא המסמכים הרפואיים של המבוטח מהעבר על מנת למצוא כי אכן המחלה קשורה בקשר ישיר לתנאי העבודה וכי אין היא קשורה לגילו או למצבו הרפואי קודם לעבודה.

מהי מיקרוטאומה?

מיקרוטראומה היא סוג נוסף של מחלת מקצוע אשר התגבש והתקדם מאוד בשנים האחרונות תוך שהוא תופס חלק משמעותי מסוגי הפגיעות הנפוצות בעבודה. מיקרוטראומה פירושה פגיעות זעירות חוזרות ונישנות אשר נגרמו לעובד במהלך עבודתו במשך השנים והתגבשו לכדי פגיעה קבועה. כלומר, עובד אשר במסגרת עבודתו עשה שימוש באיבר מסויים אעם הזמן אותו איבר נשחק וסבל מפגיעה ואף נכות קבועה יוכר גם הוא כחולה ב"מחלת מקצוע".

דוגמא למיקרוטראומה היא תביעתה של מעצבת שיער אשר עושה שימוש במפרקי הידיים והוכרה כחולה ב"מחלת מקצוע" בעקבות התפתחות של דלקת בתעלה הקרפלית בפרק כף היד. בתביעה הוכיחה העובדת כי במסגרת עבודתה השוטפת היא עסקה בעיקר במנגנון תנועה מסויים בפרק היד והשימוש הרב באותה תנועה גרם לאותה דלקת. בשנים האחרונות קיימים עובדים רבים אשר השימוש במחשב לאורך זמן רב בעבודתם יצר מיקרוטראומה באצבעות הידיים או בגב.

הכרת המדינה בנפגעי עבודה ממיקרוטראומה

על מבוטח המגיש בקשה להכרה בנכותו כ"מחלת מקצוע" הנובעת ממנגנון של מיקרוטראומה לעמוד בשלושה תנאים המציב החוק על מנת שיוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כ"נפגע בעבודה". הראשון הינו להגיש חוות דעת של רופא מומחה בתחום נכותו, בה ייתן הרופא את דעתו על הנכות הרפואית שנותרה למבוטח. בנוסף חייב הרופא בחוות דעתו להצביע על קשר סיבתי בין ביצוע הפעולות להן נדרש העובד במהלך עבודתו השיגרתית לבין הפגיעות בגופו.

תנאי נוסף הוא כי המבוטח יהיה חייב להוכיח כי כל פגיעה מאותן רצף פגיעות זעירות חוזרות הינה פגיעה כשלעצמה, המתאימה בהגדרתה לתאונת עבודה על פי החוק, כלומר, אירוע תאונתי בלתי צפוי אשר התרחש במסגרת העבודה וכי לאורך זמן היא שגרמה לנכות הקבועה.

בשל העובדה כי את הנזק הרפואי שנגרם ממנגנון של מיקרוטראומה קשה יותר להוכיח, רוב התביעות המוגשות באופן ישיר לביטוח הלאומי נדחות ועוברות להתדיינות משפטית בבתי הדין לעבודה.

במקרים בהם מדובר במחלות מקצוע או מיקרוטראומות ולא באירועים חד פעמיים ו"פשוטים" להגדרה יוכל המבוטח להגיש את התביעה בעצמו ולהתנהל באופן עצמאי מול המוסד לביטוח לאומי ואולם במקרים קשים יותר להוכחה כדאי ואף רצוי להסתייע בעורך דין מומחה בתחום אשר בקיא בדרכן הפתלתלה של תקנות הביטוח הלאומי.

ראו גם:

מקרה פסק דין של מיקרו טראומה אצל נהג קטר

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!