תאונת עבודה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

תאונת עבודהכאשר אדם נפצע במקום העבודה ובזמן העבודה, קיימים מספר אפיקים באמצעותם יוכל לקבל פיצויים בשל הנזקים שנגרמו לו והוצאותיו הרפואיות. נקודת המוצא העומדת בבסיס כל האפיקים היא כי אם מדובר בתאונת עבודה של ממש – נזק שנגרם במסגרת ביצוע התפקיד – לא העובד הוא שצריך לשאת בתוצאות הפגיעה.

האפיק המרכזי דרכו מתקבלים פיצויים בשל תאונות עבודה הוא המוסד לביטוח לאומי, היות שכל עובד המועסק כחוק מבוטח דרכו. קיימת אפשרות, בנסיבות שונות, לקבל פיצויים מהמעביד או מהגורם אשר מבטח אותו. ולבסוף, עובדים יכולים לרכוש עבור עצמם פוליסות ביטוח שונות המעניקות כיסוי למקרים של תאונות ופגיעות במסגרת העבודה.

הביטוח הלאומי ותאונות עבודה

הביטוח הלאומי מבטח את העובדים ממפני נזקים שונים שיגרמו להם במסגרת העבודה, ולכן עצם הנזק הוא שמקים את הזכות לפיצויים. לשם זכאות לפיצויים מהביטוח הלאומי, יש להוכיח בפניו כי התרחשה "תאונת עבודה". הגדרתה של תאונה שכזו היא נרחבת ביותר, וכוללת כל תאונה שהתרחשה במקום העבודה או בעת פעילות מטעם העבודה. לאור ההגדרה הרחבה, תאונות שהתרחשו בדרך אל העבודה או בחזרה ממנה מוכרות אף הן כתאונות עבודה.

כאשר מדובר בתאונה שגרמה לפגיעה זמנית, אשר על פי קביעת רופא מצריכה ימי מנוחה, יהיה זכאי העובד לתשלום עבור ימים אלה בשיעור של 75% משכר העבודה, ולא יותר מ-1,032 ₪ ליום. פיצויי זה מכונה "דמי פגיעה", והגשת בקשה לקבלתו מוגבלת בזמן ל-12 חודשים שלאחר הפגיעה. הפיצוי ישולם בחלקו על-ידי המעביד, וברובו על-ידי המוסד לביטוח לאומי. אולם, הפיצויים דרך אפיק זה מוגבלים ל-13 שבועות היעדרות מהעבודה, וכאמור לתקרת תשלום. משכך, אפיק זה מספק פיצויי חלקי על הנזק.

במקרה שבו מדובר בתאונה חמורה יותר, אשר גרמה לנזק קבוע או נכות, ההליך מול הביטוח הלאומי הופך מורכב יותר, אך הפיצויים עשויים להיות משמעותיים יותר. עובד שנפגע צריך לעבור הליך של בירורים ובדיקות, שיבוצע על-ידי ועדות רפואיות של הביטוח הלאומי, לאחר שיגיש "תביעה לקצבת נכות מעבודה".

בסופו של ההליך יהיה זכאי עובד שנקבעו לו אחוזי נכות לקבלת תשלומים חודשיים, או מענק חד פעמי. קביעת גובה המענק שישולם או קצבת הנכות החודשית הוא מורכב, ותלוי במגוון נרחב של משתנים הקשורים לעובד ולסוג הפגיעה. תכליתה של קצבת הנכות היא לפצות את העובד על אובדן כושר העבודה בשל תאונה העבודה.

תביעה מול המעביד

כאשר מעשה או מחדל של המעביד הם שגרמו לתאונה, יתכן שתקום לעובד עילת תביעה כנגדו. לדוגמה, כשהמעביד לא שמר על סביבת עבודה נאותה או לא הבטיח נהלי עבודה שימנעו את הפגיעה, הוא עשוי להיות חב בפיצויים בשל הנזק, מכוח עוולת הרשלנות או הפרת חובה חקוקה.

לצורך קבלת פיצויים שכאלו, יש להגיש באמצעות עורך-דין תביעה נזיקית כנגד המעביד, ולצרף לתביעה חוות דעת רפואית אודות הנזק שנגרם לעובד. בנסיבות רבות, יהיה המעביד מבוטח בביטוח תאונות עבודה. לכן, אם בית המשפט יפסוק לעובד פיצויים, הם ישולמו על-ידי חברת הביטוח ולא המעביד.

היתרון של תביעה באפיק זה היא היכולות לקבל פיצוי מלא על הנזק שיוכח, ולא פיצויי כשל הביטוח הלאומי אשר לא מספק תרופה למלוא הנזק העתידי וההוצאות שיוציא העובד. אולם, בית המשפט שדן בתביעה עשויה להתחשב בשיעור הפיצויים שהתקבלו מהביטוח הלאומי בעת קביעת גבוה הפיצויים בהם יחויב המעביד.

לבסוף, עובדים רבים מבטחים עצמם מפני תאונות בעבודה. במרבית המקרים מדובר בביטוח מפני אובדן כושר עבודה (חלקי או מוחלט). עובד מבוטח רשאי לפנות לחברת הביטוח, בהתאם לתנאי הפוליסה, ולהוכיח את הנזק שנגרם לו. גם באפיק זה ניתן לקבל פיצויים אשר ישקפו את מלוא יכולת ההכנסה של העובד לפני הפגיעה, והזכאות לפיצויים אינה מותנית בהוכחת רשלנות או עוולה אחרת מצד המעביד.

ראו גם:

האם הורדת ילד מהגן נחשב תאונת עבודה?

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן