הפסקות במהלך העבודה – על חשבון מי?

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

מ', חיילת משוחררת, התקבלה לעבודה בגלידרייה. העבודה הינה במשמרות של שמונה שעות, שכולן בעמידה. בגלידרייה אין שירותים. מ' אינה מקבלת הפסקות מהמעסיק שלה במהלך יום העבודה, מכיוון שיש הרבה לקוחות והיא העובדת היחידה.

מ', הצעירה שכל כך רוצה לעבוד, אינה יודעת שהמעסיק שלה עובר על החוק, ושהוא מחויב לאפשר לה הפסקה במהלך יום העבודה. הפסקה במהלך יום העבודה הינה זכותו בסיסית של כל עובד.

חוק שעות עבודה ומנוחה

החוק קובע נהלים מוגדרים מראש באשר לזכותם של עובדים להפסקה במהלך יום עבודתם. עובד שיום עבודתו נמשך 6 שעות ומעלה זכאי ל 45 דקות הפסקה עבור כל 6 שעות עבודה. זמן זה הינו הזמן חופשי של העובד ומיועד לרגיעה ומנוחה, אכילה ועוד.

ההפסקות אינן יכולות להיות באורך הנקבע לפי ראות עיניו של המעסיק אלא עליו להעניק לעובד לפחות הפסקה אחת רצופה בת חצי שעה. מצד שני, אורך ההפסקה אינו יכול לעלות על שלוש שעות. במהלך זמן ההפסקה העובד חופשי לנפשו ומותר לו לצאת ממקום העבודה.

במידה וחיוני שהעובד יישאר במקום העבודה, למשל כי רק הוא יודע להפעיל מיכון חיוני להמשך העבודה וכדומה, יחשב גם זמן ההפסקה כזמן עבודה והעובד יקבל עליו תשלום. לעובד דתי יש זכות להתפלל במהלך יום העבודה. זמני התפילה צריכים להתאים לזמני התפילה של דתו של העובד. עם זאת, על העובד להיות גמיש מעט עם זמני התפילה גם בהתאם לצרכי העבודה (רופא מנתח אינו יכול לעזוב ניתוח בשלב קריטי ולצאת להתפלל למשל).

שימוש בשירותים

על מנת שהעובדים יוכלו לעשות את מלאכתם נאמנה הם זקוקים לכך שצרכיהם הבסיסיים ימולאו: אכילה, ועשיית הצרכים. חובת המעסיק לדאוג לכך שבמקום העבודה יהיו חדרי שירותים ראויים לשימוש עבור העובדים. לעובד יש זכות להפסיק את עבודתו בהתאם לצרכיו הגופניים וללכת לשירותים מבלי שהדבר יפגע בשכרו.

עובדים העובדים במשמרות

עובדים העובדים במשמרות זכאים להפסקה של שמונה שעות לפחות בין משמרת למשמרת.

שכר עבור זמני הפסקה

המעביד אינו מחויב לשלם שכר עבור זמני ההפסקה. הוא מחויב לתת הפסקה אך לא לשלם עליה.

תביעות של עובדים בעקבות הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה

המציאות מוכיחה כי עובדים ממעטים לתבוע את מעסיקיהם בדבר הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה. החשש מפני איבוד מקום העבודה בתקופה שבה אין שפע של היצע במשרות, גורמת לעובדים רבים לוותר על זכויותיהם הבסיסיות ולהישחק בשעות עבודה רבות ללא הפסקה.

ברוב המקרים ההפרות הבוטות של חוקים אלה מתבצעות במקומות עבודה פרטיים לגבי עובדים חלשים החוששים להתלונן או לתבוע את זכויותיהם: בני נוער, עובדי קבלן, פועלים העובדים כשכירי יום או שכירים לפי שעה. בשנת 2012 התפרסמה בכלי התקשורת תביעתם של רופאים מתמחים אשר נדרשו לעבוד בבית החולים במשמרות של 26 שעות רצופות כמעט ללא הפסקה או מנוחה ראויה.

הרופאים המתמחים תבעו את בית החולים, משרד הבריאות וגורמים נוספים על הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה בתנאי העסקתם.

ההשפעה של מניעת הפסקה על איכות העבודה של העובד

אמנם זמני הפסקה ומנוחה במהלך שעות העבודה מוגדרים בחוק, אך האם באמת מעסיק אחראי זקוק לחוק כדי שידע שעליו לאפשר זכות בסיסית זו של הפסקה מעבודה אחת לכמה שעות לעובדיו?

על מנת שעבודתם של עובדים תהיה אפקטיבית ויעילה, הם צריכים לדעת שגם הם חשובים כבני אדם ושצורכיהם הפיזיים (כמנוחה, ארוחה ושירותים) נענים, כדי שיוכלו בשאר הזמן להיות מרוכזים ופנויים לעבודה.

ראו גם:

מהי תאונת עבודה? תאונות עבודה ומחלות מקצוע

סובלים מעשן הסיגריות של קולגה במקום העבודה שלכם? יש פתרון

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!