מהי בריאות תעסוקתית?

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

בריאות תעסוקתית עוסקת באיתור בעיות בתחום הרפואה הקשור למקומות עבודה, סוגי עבודה שונים וחשיפה לזיהומים, קרינה ורעש. מומחי בריאות תעסוקתית אוספים נתונים, מדגמים ומרכזים מידע אפידמיולוגי בנושאי תחלואה וגורמי סיכון בריאותיים של עובדים במקומות עבודה שונים, כגון השפעת הקרינה, שכיחות מחלת הסרטן במקומות עבודה וחשיפת עובדים לחומרים מסוכנים דוגמת אסבסט, קדמיום, בריליום וסיליקה.בריאות תעסוקתית

מהי בריאות תעסוקתית

בריאות תעסוקתית הוא ענף של הרפואה העוסק בתופעות בריאותיות שנגזרות מתחום העיסוק של החולה. לא תמיד אנחנו חושבים על זה אבל ברוב מקומות התעסוקה של האדם, הוא נחשף לכל מיני סוגים של מחלות וסיכונים חריגים שונים.

הבריאות התעסוקתית נועדה למנוע סבל מיותר של החולה אך גם למנוע מראש את מקרי התחלואה במקומות העבודה, ובאופן כללי ליצור סביבת עבודה בטוחה ובריאה לכל עובד, על מנת להפחית את ימי המחלה ובעיית פריון העבודה במקומות תעסוקה שונים.

רפואה תעסוקתית

הרעיון הוא לחשוף את העובד לסכנות הטמונות לו במקום עבודתו, להראות לו כיצד ניתן להימנע מהחשיפה לסכנה ולהמעיט את הסיכוי שילקה במחלות הקשורות למקום עבודתו. בניגוד למחלות רגילות, שלא תמיד אנחנו יודעים אם ניתן או לא ניתן היה למנוע אותן, מחלות תעסוקתיות הן מחלות שניתנות למניעה מוקדמת באופן מובהק. רופאים תעסוקתיים עסוקים במחקר מתמיד של בריאות העובדים במקומות תעסוקה שונים וניתוח הממצאים האלה.

לדוגמה, רופא יחקור מספר מקרי התקפי לב במפעל מסוים, ואם יראה שמדובר בשיעור גבוה מהממוצע, הוא יחפש סיבה לכך, שנעוצה במקום העבודה, כמו חומרים מסוכנים או לחץ גדול על העובדים. חשיבות החשיפה המוקדמת למחלות תעסוקתיות הוא קריטי, ונוגע כמעט לכל ענפי התעסוקה במשק.

כיצד ניתן למנוע תחלואה ומחלות תעסוקתיות

ראשית, מודעות ושינוי הרגלי עבודה מזיקים יכולים לחולל פלאים בתחושת הבריאות הכללית של העובד. חבישת כובע בשמש והקפדה על קרם הגנה, מפחיתים את הסיכוי ללקות במחלות עור שונות, לדוגמא. פתרונות בריאותיים ניתן למצוא אצל אנשי מקצוע שונים.

לדוגמא, בעיות של כאבי גב כתוצאה מישיבה ממושכת ניתן לפתור בעזרת פיזיותרפיסט שמתמחה בארגונומיה, שהיא התאמת סביבת עבודה בריאה לעובד. בעיות של מיתרי הקול ניתן לפתור באופן פשוט יחסית אצל קלינאי תקשורת וכדומה. נדמה כי עולם הבריאות התעסוקתית עדיין בראשית דרכו, ובעתיד המחקרים יעזרו לכל עובד לעבוד במקום עבודתו ללא חשש מפני פגיעה בבריאותו.

מאמרים נוספים בנושא:
הטרדה מינית במקום העבודה
המוסד לבטיחות וגהות

תסמונת רנו ופגיעה בעבודה

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!