מתן טיפול רפואי לעצמאי שנפגע בעבודה – טופס 283

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר

תוכן עיניינים:

בשונה מנפגעי עבודה שכירים, הליך הטיפול של קבלת הטיפול הרפואי אצל עובדים עצמאיים מוסדר בחוק בצורה שונה ונפרדת.

אדם עצמאי (אשר רשום כעצמאי במשרדי המוסד לביטוח לאומי) אשר נפגע במהלך עבודתו, הן כתוצאה כפגיעה במפעל עצמו, הן מסיבות אחרות (כמו תאונת דרכים בדרך לעבודה או חזור ממנה) או מקרה אחר, יוכל לקבל אישור לקבלת מתן טיפול רפואי מקופת החולים על ידי מילוי טופס 283 המיועד למימוש זכות זו.

קבלת ההחזר – קופת חולים או בית חולים?

הבקשה יכולה להידרש הן אל קופת החולים המטפלת והן על ידי בית החולים אשר טיפל בפגיעה. עם זאת חשוב לציין כי הפנייה לבית החולים תיעשה רק במקרים קשים ודחופים, אך בדרך כלל הפנייה תיעשה בבקשה לקבלת טיפול רפואי מקופת החולים.

המוסד לביטוח לאומי מדגיש כי רק במקרים בהם ישנו צורך דחוף ולשם הגשת עזרה ראשונה בלבד, יהיה מותר לפנות לחדר מיון או לשירות רפואי קרוב יותר. המשך הטיפול הרפואי יינתן רק על ידי השירות הרפואי המוסמך (קופת החולים בה חבר הנפגע) שיחזיר את ההוצאות על הטיפול הראשוני.

הפרטים למילוי בטופס 283

בשלב הראשון של הטופס יש למלא פרטים אישיים וכתובת מגורים. לאחר מכן יש למלא את תאריך הפגיעה המדויק. בפרק "פרטי התאונה" יש למלא בפירוט את מקום התאונה (מתוך כמה אפשרויות מוצעות כמפעל/תאונת דרכים העבודה, תאונה ללא רכב או אחר), את כתובת מקום התאונה. ולאחר מכן לפרט ככל האפשר את נסיבות הפגיעה ותיאור התאונה. כמו כן יש לתאר מהו האיבר שנפגע.

לאחר מילוי הפרטים הטכניים על העובד לחתום בהצהרה המובאת בסופה של הבקשה שבו חתימת הנפגע מאשר את היותו עובד עצמאי ואת אמיתות שאר הפרטים שמולאו בטופס. בכל מקרה בהם הפגיעה נעשתה שלא במסגרת העבודה הן מטעות או בכוונת מרמה-על הנפגע יהיה לשלם את הטיפול הרפואי שניתן לו בדיעבד.

הבחירה מה לכתוב או מה לא לכתוב יכולה להשפיע באופן משמעותי על קבלתה או אי קבלתה של הבקשה ועל כן מומלץ למלא את הטופס בכובד ראש ואף להתייעץ עם גורמים המומחים בנושא אשר יוכלו לייעץ למלא את הטופס בצורה מיטיבית בהתאם לנסיבות המקרה.

דגשים והנחיות בנוגע לשימוש בטופס 283

חשוב לציין כי טופס זה אינו משמש כהכרה בתאונה שעבר העצמאי כתאונת עבודה. במידה והעובד מעוניין שהפגיעה תיחשב כתאונת עבודה כמשמעותה בחוק עם כל ההשלכות וההטבות הנלוות לכך – עליו למלא טופס 211 לשם קבלת עילה זו.

כמו כן, חשוב לציין כי טופס זה משמש נפגעים אשר היו בעת התרחשות התאונה עצמאיים ולא תקף במקרה של שכירים. הליך הטיפול במתן טיפול רפואי אצל נפגעים שכירים מוסדר בדרך אחרת וממולא בטופס שונה ונפרד. טופס 283 נועד לקבל טיפול רפואי מן המוסד לביטוח לאומי במקרים של עובדים עצמאיים אשר נפגעו מתאונת  עבודה.

על הנפגע להיות רשום כעובד עצמאי במוסד לביטוח לאומי ובאמצעות מילוי הטופס ניתן לקבל טיפול רפואי (ללא הכרה רשמית בתאונה כתאונת עבודה). יש למלא את הטופס בקפדנות ובדייקנות, משום שלא אחת, הכרה בטופס זה משמשת לצורך תביעה עתידית בכל הנוגע להכרה בתאונה כתאונת עבודה, ועל כן מומלץ להיוועץ יחד עם גורם מנוסה ומקצועי אשר ינחה את ההתנהלות בכל הקשור למילוי הטופס, בהתאם לרצון הלקוח ומטרותיו בכפוף לנסיבות המקרה.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

לשיחת ייעוץ בחינם
צרו איתנו קשר
072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!