זכאות לדמי תאונה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

תאונה היא אירוע שמתרחש פתאום, ללא הכנה מוקדמת. תאונות עלולות לגרום לנזק משמעותי אשר עלול אף למנוע מהנפגע את היכולת לעבוד לתקופה מסוימת. על מנת שאזרח שעבר תאונה ונאלץ להיעדר בשל כך מעבודתו, ימשיך לקבל שכר לשם פרנסת משפחתו, מעניק ביטוח לאומי דמי תאונה לנפגעי תאונות העומדים בקריטריונים בהתאם לחוק.

מי זכאי לקבל דמי תאונה?

הזכאות לדמי תאונה היא לתושבי ישראל מעל גיל 18 ועד גיל 65 (או גיל פרישה). זכאים לקבל את התאונה: שכירים, עצמאים, עקרות בית, או אנשים שאינם שכירים או עצמאיים אך הם מאושפזים בבית חולים או מרותקים למיטתם בעקבות התאונה.

דמי תאונה משולמים לתקופה של עד מקסימום 90 יום. במידה והפציעה לא ניתנת לריפוי תוך 3 חודשים, יהיה על הנפגע לפנות לקבלת קצבאות אחרות (למשל קצבת נכות). הזכאות ניתנת אף לתושבי ישראל שעברו תאונה בארץ או בחו"ל. בכל מקרה ישולמו דמי התאונה על אובדן ימי עבודה במקום עבודה בישראל.

כיצד יש להגיש בקשה לקבלת דמי תאונה?

על הנפגע להיבדק על ידי רופא עד 72 מרגע התאונה. במקרים מסוימים בהם השלכות התאונה מופיעות רק לאחר 72 שעות, תתקבל חוות דעת רפואית שניתנה תוך שבועיים מיום הפגיעה.

על הנפגע למלא טופס בקשה הנקרא: "טופס תביעה לדמי תאונה". טופס זה ניתן להורדה באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי או ניתן לקבלו כטופס בסניפי המוסד.

את הטופס יש להגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי הנמצא באזור המגורים של התובע. פרט חשוב ביותר: ניתן להגיש את הבקשה לא יאוחר מ – 90 יום לאחר קרות התאונה. תובע שיגיש את תביעתו לאחר מועד זה, עלול להפסיד את זכותו לדמי תאונה.

  • את הדף האחרון של טופס הבקשה לקבלת דמי תאונה צריך למלא רופא ולחתום עליו בצורה מסודרת ורשמית.
  • עובד שכיר צריך לצרף לטופס הבקשה אישור מהמעסיק על מספר ימי ההיעדרות מהעבודה, אישור על מספר ימי המחלה שעומדים לרשות העובד ביום קרות התאונה, וכן אישור על השכר שמקבל הנפגע, אישור זה יש להגיש על טופס מיוחד המיועד לכך.

גובה התשלום של דמי תאונה

עובד שכיר או עצמאי יקבל תשלום בסך 75% משכרו הממוצע בשלושת החודשים שקדמו לתאונה. סכום זה ישולם עד לתקופה של שלושה חודשים (90 יום). מקסימום דמי תאונה ליום שישולמו לפי סעיף זה 1,074.25 ₪.

נפגע תאונה שאינו שכיר או עצמאי יקבל תשלום בגובה של 25% מהשכר הממוצע במשק. (בחודש פברואר 2012 עמד השכר הממוצע על 8744 ₪ ברוטו). סכום זה אף הוא ישולם לתקופה של 90 יום בלבד. סכום זה לא יעלה על גובה של 71.62 ₪ ליום (נכון לינואר 2013).

גובה דמי התאונה זהה מבחינת הסכום לגובה הפיצוי עבור דמי פגיעה מתאונת עבודה.

מי איננו זכאי לקבלת דמי תאונה?

אנשים אלה אינם זכאים לקבלת דמי תאונה:

  • אדם הזכאי לפיצוי עבור התאונה שעבר מגורמים אחרים: דמי מחלה, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, פיצויים מקופת גמל או דמי פנסיה, או אדם הזכאי לפיצוי על תאונה בהתאם לחוזה העבודה שלו.
  • עובד שעבר תאונה תוך כדי עבודה ועקב עבודה – עובד זה יהיה זכאי לדמי פגיעה (תאונת עבודה).
  • אדם שעבר תאונה בזמן שהיה מאושפז במוסד סיעודי או רפואי.
  • חיילי צה"ל.
  • אסירים.

דמי תאונה, אם כן, מהווים פיצוי כספי על אובדן ימי עבודה בעקבות תאונה.

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן