קרע במיניסקוס – תאונת עבודה

לשיחת ייעוץ חינם השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

המינסקוס הינו ההגדרה המדעית למבנה הסחוסי שנמצא במפרק הברך בין השוק לבין עצם הירך. מבנה זו עטוף ברקמה סחוסית ותפקידוה מרכזי הוא לבלום זעזועים ולפזר אותם באופן שכל המפרק יקבל בצורה שווה את כמות הכוח והזעזוע במקרים של פעילות פיזית מאומצת כמו קפיצה, הליכה, וריצה. בכל ברך בגוף האדם ישנם שני מניסקוסים. המניסקוס התיכון והמינסקוס הצידי.

פגיעה במיניסוקס – קרעים ופציעות

ההשלכות שנגרמות לברכיים עקב הקרע גורמות לכך שהברך אינה יכולה לתפקד כשורה כבעבר. נוזלים רבים מצטברים באיזור הפוגע, וגורמים לחוסר תנועה, הגבלה, ואף כאבים עזים. פציעות אלו נפוצות בעיקר אצל ספורטאים שונים, אשר עקב הפעילות הספורטיבית המאומצת והאינטנסיבית מסובבים את הברך כתוצאה מתנועה לא נכונה הגורמת לכאב רב. כמו כן במקרים בהם נישא משקל רב או כיפוף לא נכון, ייתכן כי הברך נפגעה.

לאחר הפגיעה הברך מתמלאת בנוזלים היוצרים לחץ וכאב רב. כפי שנראה בהמשך-איחוי הקרעים אינו נעשה מעצמו, והליך הטיפול (שמבוסס רובו ככולו על הורדת הנפיחות ושיפור הדרגתי של טווחי התנועה) נפרש על זמן רב ותלוי בגורמים שונים.

חשיבות הטיפול במניסקוס קרוע

אי טיפול ראוי במניסקוס קרוע, לא רק גורם לכאבים ולאי תנועה, אלא יכול לגרום לנזק בלתי הפיך ולתהליכים ניווניים. במצבים קיצוניים, כשמצב הברך חמור, יש להחליף את הברך בתחליפים מלאכותיים. כיום סוג הטיפול הנפוץ ביותר הינו ארתורוסקופיה בברך.

הניתוח היחסית פולשני בוחן את מחלות המפרק, ובהתאם מחדיר באמצעות חתכים שנוצרו מראש, צינורות שבהם ניתן להוציא מים ולתפור את המקומות הפגועים. עם זאת ניתן במקרים מסוימים, לתפור את הקרע באמצעות תפרים זעירים, או אף לכרות את החלק הקרוע עצמו במטרה למזער נזקים ככל האפשר.

הזכויות משתנות בהתאם לחומרת המקרה והקשר התאונה

במקרים בהם הקרע נגרם כתוצאה מתאונה שאירעה בעבודה ניתן לממש זכויות רבות מן המוסד לביטוח לאומי עקב כך. לכן, יש להוכיח כי קרות התאונה הינה בעלת קשר סיבתי ישיר אל מקום העבודה והיא קרתה כתוצאה ממנה. בנוסף, בחלק מהמקרים, תנאי העבודה הספציפיים גרמו לפחות להאצה של התפרצות הקרע (במידה והוכח כי ישנם מחלות קודמות אשר בגינן התובע סובל מן הקרעים).

לשם קבלת הקצבאות וההטבות מן המוסד לביטוח לאומי, יש לפנות בתביעה לקבלת אחוזי נכות בגין הקרע לפקיד התביעות באזור המגורים. לאחר מכן התובע יזומן לוועדה רפואית שתורכב מרופא מומחה לסוג הפגיעה, ובהתבסס על בדיקה רפואית מקיפה, יחד עם שילוב מסמכים ופרמטרים רפואיים נוספים-יקבע מהו הליקוי ומה דרגת חומרתו.

לשם קביעת אחוזי הנכות המתאימים לליקוי, ייעזר ה"פוסק" הרפואי בספר המבחנים של המוסד לביטוח לאומי. הספר עצמו מחלק את פגיעת המנסקוס בהתאם לרמת החומרה. כך שבעוד נזק קל יניב רק אחוזי נכות בודדים, ניתן לקבל עבור נזק קבוע חמור עד 20% נכות. כמו כן אם הקרע והניתוחים שבאו בעקבותיו גרמו להפרעות תפקודיות שונות-אחוזי הנכות יגדלו בהתאם.

לאחר ההכרה בנכות עקב הקרע, ניתן לקבל זכויות וקצבאות שונות כתוצאה מן הפגיעה בעבודה. הפיצויים לנפגעי עבודה בגין הקרע כוללים דמי פגיעה המשולמים כפיצוי על אובדן השכר או אובדן ההכנסה כתוצאה מן התאונה (במידה והוכח כי אין יכולת לעבוד). כמו כן ניתן לקבל גמלת נכות מעבודה בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו (גם במקרים בהם התובע חזר לעבודה).

Table of Contents

לשיחת ייעוץ חינם
צרו איתנו קשר

אודותינו

אתר זכויות – www.ioh.org.il הוקם מתוך צורך עמוק ליידע את הציבור בכל הנוגע למחלות תעסוקתיות, תאונות עבודה ומימוש זכויות העובדים הנפגעים מהן. אנו מספקים מידע אמין, מקצועי וברור לכל מי שזקוק לייעוץ בנושאים אלו.

הסיכונים במקצועות ובעיסוקים השונים בהם אנו עוסקים הינם רבים ומגוונים, אך עם זאת, לעתים קרובות המודעות לנושא מצומצמת ביותר. אנו סבורים שעל כל עובד לדעת מהי תאונת עבודה או מחלת מקצוע, למה הוא זכאי על פי חוק, וכיצד הוא יכול להשיג פיצויים בעקבות תאונה או מחלה במסגרת עיסוקו.

אתר זכויות מיועד לכל העובדים באשר הם, בין אם הם עברו תאונת עבודה, לקו במחלה, או סיימו את שנות העבודה שלהם וכעת מתמודדים עם מחלה הקשורה לעיסוקם. מלבד מידע רב ומקיף בנושאי מחלות עבודה וסיכונים מקצועיים שונים, תוכלו למצוא באתר זה פסקי דין משנים קודמות, דרכים למימוש זכויות, הסבר אודות קצבאות וביטוח לאומי, ועוד מידע חיוני וחשוב.

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן